​Ev Dekorasyonunda 2019 Renk Trendleri

​Ev Dekorasyonunda 2019 Renk Trendleri

2019 ev dekorasyonu renk trendleri

​Ev dekorasyonunda 2019 renk trendleri nelerdir? İşte ayrıntılar…

Yeni yıla geçmeden hemen önce, 2019 trendlerine uyarak evimizi dönüştürmek için gereken bilgileri sizinle paylaşacağım. Ayrıca, birçok boya markası 2019 için en sevdikleri renk tercihlerini açıkladı. 2019’un trendleri doğa, iyilik, uyum, huzur, iyimserlik ve huzur. Bu yıl, öne çıkan renkler yeşil, mavi, turuncu ve sarı tonlarının yanı sıra toprak ve pastel tonları olacak. Kırmızı ve mor tonlar da sıcaklığa ve zerafete davet etmeye devam edecek. Şimdi trend renklerin özelliklerine ve tonlarına bakalım;

Yeşil

Yeşilin yumuşak tonları, iç mekana doğal bir nota getiriyor. Alanı huzur ve sükunet hissi ile doldurarak rahat ve dinlendirici bir atmosfer yaratıyor. Yatak odasında (ve diğer odalarda) uyumlu bir atmosfer oluşturmak için yeşil, hardal sarısı, tarçın, onun (sarı-kahverengi), kehribar balı gibi iyimser ve sıcak tonlarıyla birleştirip huzurlu bir mekan oluşturabilirsiniz. Uzmanlara göre, yeşil tonların en güçlü yanlarından biri çok yönlülüğü. Örneğin; mat yeşil, nötr gölgelerle (yatıştırıcı bir dekor için) ve parlak renklerle (enerji veren bir dekor için) mükemmel uyum sağlar.

ev dekorasyonu yesil renk

Kremsi nüanslar

Refahımızı sağlayacak mükemmel atmosferi arayanlar için dünyevi ve kremsi nüansları kullanabilirsiniz. Sakinleştirici bir alan yaratmak için mükemmel müttefikler, bu renkler minimalist dekorlarla birleşince ideal olarak ilişkilendirilen bir sıcaklık getiriyor. Özel cennetimizi yeniden boyamak için rahat ve gizli bir atmosfer oluşturacak yumuşak tonları tercih edebiliriz. Ayrıca, duvar resimleri ve dünyevi vurgular dekoratif aksesuarlarla biçimlendirilebilir; halılar, minderler, dekoratif objeler… Açık gri ya da gümüş rengi, mekanlara rahatlatıcı ve rüya gibi bir hava katan tonlardır.

ev dekorasyonu kremsi tonlar

Sarı ve turuncu tonlar

Sarı ve turuncu renkler, iç mekanınıza iyi bir ruh hali ve iyimserliği davet etmek için mükemmel bir çözümdür. Parlak tonlar, koyu mavi veya gri gibi zıt tonlarla güzel bir uyum sağlar. Özel köşenizde, modern bir atmosfer yaratmak, karşıt renklerle oynayarak istediğiniz atmosferi yakalamanızı sağlar. Örneğin; odalardaki vurguyu duvarda sarı veya turuncu bir boya seçerek, gri renkle de soğutabilirsiniz. Bal sarısı, bahar sarısı veya şekerlenmiş portakal gelecek yıl için mükemmel bir seçim olacaktır.

ev dekorasyonu sarı ve turuncu renkler

Mavi tonlar

Daha özgün bir görünüm arıyorsanız, mavi tonlar önümüzdeki aylarda dikkate almanız gereken bir alternatif. Doygun nüanslar, uzayda bir bireycilik ve benzersizlik duygusu oluşturacaktır. Dahası, yaratıcılığınızı artırmak için ideal bir seçenektir. Buna karşılık, mimari tasarımlara vurgu yaparak, bilinç ve yaşamı yeniden canlandırıyor. Öte yandan, mavinin pastel tonları yatak odasına tatlılık ve uyum getirecektir. Ayrıca çok yönlüdür ve birbirleriyle birleştirmek mümkündür. Farklı tonları arasında geçişler yaparak uygulayabilirsiniz.

ev dekorasyonu mavi renk

Kırmızı ve mor tonlar

Özel odadan bahsederken, kırmızı ve mor tonlar benzer şekilde daha samimi bir atmosfer yaratan renklerdir. Bu yüzden 2019’da onları onurlandırmayı unutmayacağız. Zamansız bir dekor oluşturmak için, doygun tonlarla moru ve çürük erik gibi soluk tonları arasında hoş bir geçiş yapmaktan daha kolay ve hoş bir seçim olamaz. Mor ise zarif ve görkemli bir atmosfer yaratacaktır. Kırmızıyı seviyorsanız, kırmızının renk tonları ile kombinasyonlar her zaman romantik bir alternatif olarak kalır. Ayrıca pişmiş toprak renkleriyle de kombin yapabilirsiniz.

ev dekorasyonu kırmızı ve mor renk

Yazar hakkında

Ece Mercan

İstanbul Ticaret Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunu. İç mimar olarak çalışıyor. Aynı zamanda tiyatro ile uğraşıyor. Maskaraa.com' da yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap