Sosyal Medya Kişilik Algımızı Nasıl Etkiliyor? - Maskaraa

Sosyal Medya Kişilik Algımızı Nasıl Etkiliyor?

sosyal medyanin zararlari

Günümüzde sosyal medyanın insan hayatına etkisi tartışmasız bir gerçek. Herkes kendini ifade etmeye çalıştığı veya rahat ettiği bir platform mutlaka buluyor. Kimisi görsel olarak kendini ifade ediyor, kimi kendine göre çok önemli bulduğu fikirlerini yazılar yazarak paylaşıyor, kimisi de gündem veya siyaseti kullanarak kendine yakın bulduğu ideoloji için paylaşım yapıyor.

sosyal medya kisilik algimizi nasil etkiliyor

Sosyal medya, dünyanın dört bir yanından insanların hayatına bir pencere de oluyor. Başkalarının hayatını izlemek; nereleri gezdiklerini, ne yemekler yediklerini ve nasıl ilişkiler kurduklarını izlemek bir alışkanlık haline geldi diyebiliriz. Bu durum, kaçınılmaz olarak kendimizi ve hayatımızdaki insanları sosyal medyadaki yaşamlarla karşılaştırmamıza sebep oluyor. Keşke benim çocuğum da bu kadar başarılı olsa, keşke benim eşim de bana romantik sürprizler yapsa, keşke ben de o markadan giyinebilsem ve daha fazlası…

Sürekli karşılaştırma hali, biz fark etmesek de mental yorgunluğa sebep oluyor ve elimizdekilerle memnun olma hissini yok ediyor. O güne kadar yaptığı yemekten memnun olan kişi ya da evini mis gibi zanneden bir kişi demek ki böyle yapmalıymışım, daha fazla gayret sarf etmeliyim duygusuna kapılıyor ve ardından mutsuz oluyor.

Fenomenler arası rekabet

Sosyal medya fenomenleri; çocuğunu, kazandığı paraları ve hatta yatak odalarını paylaşmaya başladı. Bu rekabet içerisinde, farklı fenomenler takipçi kazanmak ve beğeni toplamak için durumu bir üst seviyeye çıkarıyor. Araba, ev, pahalı kıyafetler ve hatta uçak alanlar bile var. Çocuklarının, eşlerinin rahatsız olduklarını söyleyip hatta zaman zaman ağlayarak ve sinirlenerek hesabımı kapatıyorum deyip, 2 gün sonra tekrar yeni bir içerikle takipçilerim istedi diyerek bu bağımlılığı devam ettiriyorlar.

Kusursuz hayat ne kadar mümkün?

Sosyal ağlarda birçok insan karşıdan bakıldığında mutlu, güzel, başarılı ve zengin görünebilir; çünkü kendini öyle pazarlarlar. Gün içinde en güzel halini, evinin en güzel köşesini paylaşır. İşyerinde yine çok başarılı bir gün geçiriyorum mesajları atılır. Hiç alışveriş yapamadığı mağazanın ya da yemek yiyemediği restoranın önünde fotoğraf çekip “hadi gelin çok güzel şeyler var kaçırmayın” der. Sonuç olarak, kendini sosyal medyada var eden kişilerin hayatın sürekli güzellikler içinde olduğunu söylemesi, onları takip eden bizlerde de bu “kusursuz hayat” algısını yaratıyor ve ulaşılmaz olan o kusursuzluk bizi kendi hayatımızda eksiklikler aramaya itebiliyor.

Sosyal medya kullanımınızı değerlendirin

Geçenlerde izlediğim bir videoda Steve Jobs’a şu soruyu soruyorlar, “telefon bağımlılığı hakkında ne düşünüyorsunuz?” O da, “biz telefonu ihtiyacımız olduğu için geliştirdik. Eğer siz telefon ekranlarına sevdiklerinizin yüzünden daha fazla bakarsanız, değerlerinizi kaybedersiniz.” Her şey dozunda güzel cümlesi ne kadar güzel bir laf değil mi?

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Rüyam Öztürk

7 yorum

  • Teşekkür ederim farklı konularda ve yazılarda buluşmak dileği ile.

  • Teşekkür ederim; diğer yazılarda buluşmak dileği ile.

  • Zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz sosyal medya olgusuna parmak basmak istedik,ilgi göstermenize memnun oldum.

 • Çok yerinde bir yazı olmuş,İnsanların gercekten uzak tamamen hayatlarını sanal ortama endeksledikleri bir dönemdeyiz.Gercek mutluluk ise yapabildiklerinden ne kadar mutlu olduğundur.
  Tebrik ederim ????

  • Çok teşekkür ederim yorumunuz ve farkındalığınız için.