Bel Ağrısına Neden Olan Şeyler Nelerdir? - Maskaraa

Bel Ağrısına Neden Olan Şeyler Nelerdir?

bel agrisi neden olur

Bel ağrısı, özellikle uzun süreli oturarak çalışan veya ağır çalışma koşullarına sahip insanların sıklıkla yaşadığı bir rahatsızlıktır. Sırtımızın, özellikle alt kısmına yakın bölgede can yakıcı ağrı meydana gelmektedir ve çoğumuz ağrı kesici alarak ağrıyı önlemeye çalışsak da uzun sürede etkili bir yöntem olmamaktadır.

Rutin olarak yaptığımız hareketleri gözden geçirmek, uzun süreli ve rahatsız oturuşlardan kaçınmak, bel bölgesi için egzersiz hareketleri yapmak, vücudumuzu esnetmek, ağır şeyler kaldırmamak veya taşımamak, eğilirken belimizden değil dizlerimizi bükerek eğilmek, telefon ya da bilgisayarımıza omurgamızı uzun süreli bükmeden bakmak gibi eylemler bel ağrısına yakalanmamak için önleyici yöntemlerdir.

1. Stres yapmak

stres sonrasi bel agrisi

Günümüzde tüm ağrılarımızın nedeni aslında stres kaynaklıdır. Vücudumuz stres hormonu salgıladığında kaslarımız içgüdüsel olarak sıkışır, kaslardaki bu gerginlik sırt ve bel ağrısına yol açar ve omurgamızda ki diskler zamanla tahrip olup sinirlerin sıkışması ile bel fıtığı yapar bu da bel ve bacak ağrısını beraberinde getirmektedir. Olabildiğince stresten uzak durmak gerekmektedir.

2. Dar kıyafetler ve yüksek topuklu ayakkabı

Kalça hareketimizi kısıtlayan giyecekleri uzun süre giymek omurgamızın gerilmesine neden olabilmektedir. Çünkü kan akışının düzgün olmasını engellemektedir. Uzun süreli giyilen yüksek topuklu ayakkabı ayağımızı doğal olmayan bir yüksekliğe taşır ve bu da kaslarımızın gerilmesine omurgamızdaki disklerin kaymasına sebep olur. Uzmanların tavsiyesi 5 cm den fazla topuklu ayakkabı giyilmemesi yönündedir.

3. Yanlış yatak ve yastık seçimi

Günlük yaşantımızın 8-12 saati uykuda geçer. Sağlıklı bir uyku için yatağın ve yastığın vücudumuza uygun olması, ortopedik ve ergonomik olması gereklidir. Yumuşak ve uygunsuz yatak ve yastıklar vücudumuzu uygun olmayan bir pozisyona getirir, bu da omurgaya baskı yaparak bel ağrısına sebep olur. Uygun bir yatakta yatmak omurgadaki baskıyı azaltıp bel ağrısını hafifletir.

4. Mutfak işleri yapmak

bel agrisine sebep mutfak isleri

Çoğu kadın günün yarısını mutfakta geçirir. Tezgahta yapılan yemek hazırlığı, bulaşık makinesini doldurup boşaltmak, dolaplara uzanıp mutfak eşyalarını yerleştirmek için yapılan ani ve yorucu hareketler omurgamızı dolayısıyla belimizi ağrıtmak için kaçınılmazdır. Mutfak tezgahının ve dolaplarının boyumuza (standartlara uygun) göre olması çok önemlidir.

5. Şekerli ve gazlı içecekler

Çoğumuzun severek içtiği ve çok tüketildiği zaman bünyemize zarar veren bu içecekler en çok sindirim sistemine zarar verip özellikle mide ve böbreklerimizde tahribata yol açar. Bu durumda ağrı belimize de yansır. Mümkünse bu zararlı içecekleri tüketmemek sağlığımız açısından ve yan etki olarak verdiği bel ağrısından kaçınmak için güzel bir çözümdür.

6. Yatakta kitap okumak

yatakta kitap okumak

Uyumadan önce kitap okumak, bilgisayar ve telefonla ilgilenmek omurgamızda veya alt sırt kaslarımızda gerginliğe sebep olabilmektedir. Bu durumda bel bölgemizde ağrı ve acıya sebebiyet verir. Başımızı veya sırtımızı desteklemeden uzun süreli bu şekilde yatarak omurganıza zarar verir ve kaçınılmaz bel ağrısı ile uyanabilirsiniz. En etkili çözüm rahat bir sandalye veya koltukta oturup uyumadan evvel bu aktiviteleri yapmaktır.

Bel ağrısını önlemek ve ağrıyı en aza indirmek için öncelikle bu saydığımız zararlı durumlardan kaçınmak, eğer başımıza gelirse de mümkün mertebe stres yapmamaya özen göstermek gerekiyor. Burada anlatılanların öneri, tavsiye ve bilgilendirici amaçlı olduğunu unutmayın. Olası bir durumda uzman doktor görüşü almayı ihmal etmeyin.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Rüyam Öztürk

9 yorum

  • Bunların hepsini yapıyorum maalesef ve gerçekten belim sürekli ağrır ,bundan sonra dikkat edecem.Bu yazı çok aydınlatıcı oldu .harika bilgiler için teşekkürler .????????

  • Bu durumdan muzdarip biri olarak cok faydalı bir yazı olmus elinize emeğinize sağlık ????❤

  • Yazdığınız bütün yanlışları yapıyormuşum. Biliyordum da böyle sırayla, bir arada görünce
    daha etkili oldu. Önlem almam gerektiğini hatırlattınız, teşeķkür ederim ????

  • Çağımızda bel sağlığı gerçek bir sorun faydalı bir bilgilendirme olmuş????????????????

  • Şekerli ve asitli içeceklerin buna neden olduğunu sayenizde öğrendim. Çok faydalı bir yazı oldu bu konuda

Yorum yap