Dünyanın En Kalabalık Şehirleri

Dünyanın En Kalabalık Şehirleri

istanbul

Şehir kelimesinin sözlük anlamı insanların iklim koşullarından, saldırılardan korunurken; gündelik ihtiyaçlarını karşılamaları için bir araya gelmeleri ile kurulan yerleşim yerleri olsa da; aslında şehirler birçok insanın evi olmaktadır.

Tokyo, Japonya

Yükselen güneş ülkesinin başkenti Tokyo, 38 milyonu aşkın nüfusuyla Japon kültürünün önemli şehirlerindendir. Resmi dili Japonca, kullanılan para birimi Japon yeni olan bu uzak doğu şehri ülkemizden gelecek turistler için vize şartı aramaktadır. Tokyo’daysanız imparatorluk sarayını, sensoji tapınağını, ueno parkını ziyaret etmelisiniz. Ayrıca Japon mutfağının vazgeçilmezi olan suşi’lerden de yemelisiniz. Tabi seviyorsanız 🙂

tokyo
Delhi, Hindistan

26.5 milyon nüfusa sahip Delhi Güney Asya’da yer almakta. Kentte Hintçe ve İngilizce konuşulmakta olup, para birimleri Hindistan rupisi’dir. Türkiye’den ziyarete gidecek kişilerden vize talep etmektedirler. Kentte hava sıcaklığı yaz mevsiminde 40 dereceleri bulmaktadır. Bu şehirde görülmesi gereken yerlerin başlıcaları; Swaminarayan Akshardham tapınağı, Kızıl Kale, Jama Camii. Bilindiği üzere Hint mutfağı bol baharatlı yemekleri ile ünlüdür. Delhi, bu mutfağa ait tatlarını deneyimlemek için eşsiz bir fırsat.

delhi
Şanghay, Çin

Nüfusu 24,5 milyon olan Şanghay; modernlik ve geleneksellik örneklerinin bir arada görülebileceği kentlerdendir. Şehirde Huangpu nehri boyunca uzanan, the bund adı verilen, yaklaşık bir kilometrelik yürüyüş parkuru size gotik, barok, klasizim, rönesans ve neoklasik tarzda elliyi aşkın yapıyı görme imkanı sunar. Sevgili duvarı, galip askerler anıtı, dünya savaş anıtı yine bu parkurda karşınıza çıkacak yapılardandır. Ayrıca Yuyuan mutluluk bahçesi, Zhujiajiao Antik Kenti de şehrin önemli simgelerindendir. Deniz ürünlerinin çoğunlukta olduğu mutfaklarında en bilinen yemekleri tüylü yengeçtir.

sanghay
Bombay, Hindistan

21.5 milyon nüfusu ile Bombay, ticaret, kültür ve finans merkezidir. Bollywood sinemaları ile ünlü bu şehir ismini “iyi körfez” anlamına gelen “Bom Bahia” kelimesinden almıştır. Bu şehirde gezinize eşlik edecek yerlerin başında Galler Prensi Müzesi, Gandhi Müzesi, Viktorya Terminali yer alır. Kent tıpkı Delhi’de ki gibi Hint mutfağına sahiptir ancak bu şehirde daha az baharatlı yiyecekler bulmanız mümkündür.

bombay
Diğer kalabalık şehirler ise şöyledir;

  • Pekin, Çin – 21.2 milyon
  • Meksika City, Meksika – 21.2 milyon
  • Osaka, Japonya – 20.3 milyon
  • Kahire, Mısır – 19 milyon
  • New York, ABD – 18.6 milyon
  • Dakka, Bangladeş – 18.3 milyon
  • Karaçi, Pakistan – 17 milyon
  • Buenos Aires, Arjantin – 15.3 milyon
  • Kalküta, Hindistan – 14.9 milyon
  • İstanbul, Türkiye – 14.8 milyon

Yazar hakkında

Damla İzal

Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunu. Özel bir şirkette idari işler departmanında çalışıyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap