Hidrojen Peroksit Nedir?

Hidrojen Peroksit Nedir?

hidrojen peroksit nedir

Hidrojen peroksit tamamen doğal, etkili dezenfekte özellikleri olan bir maddedir. Enfeksiyonlar için harika olmasının yanında; kıyafetlerinizi beyazlatma, küf ve bakterileri öldürme gibi çeşitli faydaları için evinizde çok farklı işlevlerde kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu tamamen doğal ürünün sizin için neler yapabileceğini ve neden her zaman elinizin altında bulundurmanız gerektiğini merak ediyorsanız, bu makalemiz sizin için çok faydalı olacaktır.

Kimyasal formulü H2O2 olan hidrojen peroksit, 2 hidrojen atomu ve 2 oksijen atomunun benzersiz bir oranda birleşmesi ile oluşan ve halk arasında oksijenli su olarak bilinen bir bileşiktir.

Hidrojen peroksitin kullanım alanı

Bir küçük şişe hidrojen peroksitin ne kadar işlevsel olduğunu öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız!

Hidrojen peroksit, birçok sağlık problemini çözen harika bir evde tedavi yöntemidir. Ağrıyı kesme, iltihabı önleme ve mikropları öldürme özelliği sayesinde; diş ağrılarında, sinüs enfeksiyonları ve kulak ağrılarında ve yaraların temizliğinde kullanabilirsiniz.

dis agrisi
Ağız temizliği ve diş beyazlatmada, gargara halinde ya da karbonat ve hidrojen peroksidi karıştırarak oluşturabileceğiniz diş macununuzu kullanabilirsiniz. Saç açma işlemi için hidrojen peroksitten yararlanabilirsiniz. Islak saçınıza sprey ile uygulayın ve güneşte bekleyin.

El ve ayak mantarı tedavisinde, tırnak bakımı, yüzdeki akneler için günlük olarak %3’lük hidrojen peroksit çözeltisini kullanabilirsiniz. Beyazlatıcı ve leke çıkarıcı özellikleri sayesinde, sararmış perde ve masa örtülerinizde ya da lekeli eşyalarınızda hidrojen peroksit kullanabilirsiniz.

Parlatıcı özelliği sayesinde hidrojen peroksit ve karbonat karışımı ile çaydanlığınızı ilk günkü parlaklığına kavuşturabilirsiniz.

caydanlikk
Bahçede tohumlarınızın daha hızlı çimlenmesini istiyorsanız, toprağa bir miktar hidrojen peroksit ekleyerek, oksijen seviyesini arttırabilir ve çimlenme sürecini hızlandırabilirsiniz.

cimen
Hidrojen peroksit tehlikeli midir?

Çeşitli konsantrasyonlarda oluşturulan hidrojen peroksitin genellikle %3’lük çözeltisi (%3 H2O2 ve %97 su) kullanımı tavsiye edilir. %35’lik hidrojen peroksit çözeltisi güçlü bir antioksidan ve son derece aşındırıcıdır. Bu sebeple çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir. İçilmesi durumunda ölümcül olabilir.

%90 çözeltisi roket fırlatmada kullanılır.

Yazar hakkında

Hatice Özlem

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümü mezunu. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap