Tenis Nasıl Oynanır? Tenis Oynarken Ne Giyilir?

Tenis Nasıl Oynanır? Tenis Oynarken Ne Giyilir?

tenis nasil oynanir

Tenis nedir, tenis nasıl oynanır, tenis oynarken ne giyilir tüm cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

Tenis, Orta çağlarda topu alıp koşmak şeklinde oynanan bir oyundu. Oyuncular topu elleri ile karşıladıkları için sargı takmaya başlamışlardı. Sonrasında raket ile oynamaya karar verdiler. Tenis, kort adı verilen dikdörtgen bir saha üzerinde iki ya da dört kişi ile oynanan bir spordur. Böylelikle Tenis 1800’lü yılların başlarında keşfedilmiş oldu. Bugün bildiğimiz kuralları ile oynanan tenis, Londra’da 1874 yılında bir kitap halinde yayınlandı. Ertesi yıl tenis oyunu, İngiltere Kriket Kulübünün faaliyetleri arasına alındı ve ilk resmi maçları Londra’nın güney yörelerinde Wimbledon’da yapıldı. Bugün ise Dünya’nın her yerinde büyük ilgi gören ve büyük turnuvaların düzenlendiği bir oyun haline geldi.

Tenis nasıl oynanır?

Tenis olimpik bir spordur. İki kişi ve ikişer kişilik kadın ve erkeğin saha da olabildiği nadir grup sporlardandır. Tenis gerçek kas gücü, zeka ve bedeninizi kanıtlamanız gereken bir spordur. 23,77 m uzunluğunda, 8,2 m genişliğindeki kort üzerinde isteğe göre tek ya da dört kişilik (çift) kişi ile oynanabilen teniste amaç, topun bir kez sekerek ya da hiç sekmeden karşı taraftaki oyuncunun karşılayamayacağı bir şekilde atış yapabilmektedir. Topa vuruş şekilleri servis ön ve arka sürüşler, küt inme ve vole olarak beş çeşittir.

tenis nasil oynanir

Ön ve arka sürüşler, topun yatay vuruşla karşı tarafa gönderilmesidir. Vole topu raket ile durdurulması iken, küt inme ise, yüksek gelen toplara servis vuruşu şeklinde vurulmasıdır. Rakip topa vurduğu halde fileye çarparsa bu da sayı demektir. Top rakibin vücuduna çarparsa, ya da raketine 1’den fazla sekerse top kaybıdır. Tenis 3 setlik ve 5 setlik maçlar halinde yapılmaktadır.

Tenis oynarken ne giyilir?

Tenis oynayanların ayakkabıları, raketleri ve rahat edecekleri kıyafetleri büyük önem taşır. Ağır bir raket Tenis oynarken sizi sakatlayabilir. Tenis oynarken ayakkabı seçiminiz kortun zeminine göre değişir. Raket seçiminde sizi çalıştıran kişiden yardım alarak vücut ağırlığınıza, kol kuvvetinize göre seçilmelidir. Tenise yeni başlayanlar için başlangıç raketleri tercih edilir. Kondisyonunuzu belirledikten sonra iyi bir raket seçimi yapabiliyor hale geleceksiniz.

Tenis oynarken etek mi giymeliyim?

Hayır, zorunlu değilsiniz. Tenis oynanan 1800’lü yılların sonu 1900’lü yılların başında bir kadının pantolon giymesi hayal bile edilemediğinden, dolayısıyla tenis sporunda kadınlar var olabilmek için kendi modalarını etek ile yaratmak zorunda kaldılar.

Hatta tenis kıyafeti beyaz gömlek, kolsuz triko kazak ve neredeyse baldırlara dek uzanan pileli eteklerdi. Antrenmanlar da tayt ve şort tercih edebilirsiniz. Tenis oynarken rahat hareket etmeniz çok önemlidir. Resmi turnuvalarda uygun elbise ve etek giyebilirsiniz. Spor mağazalarında bu kıyafetleri temin etmek mümkün.

Yazar hakkında

Yasemin Ulgar

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi. Modellik, dalış, tenis, basketbol gibi branşlar da faaliyet göstermektedir. Eş zamanlı olarak kurumsal bir firmada dış ticaret işini sürdürmektedir. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam etmekte.

2 yorum

Yorum yap