Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter Çikolatanın Faydaları

bitter cikolatanin faydalari

Tropikal bölgelerde kakao bitkisinden elde edilen, Mayalar’dan günümüze kadar üretimi devam eden bitter çikolata; kurutulan kakao çekirdeklerinin ezilmesinden sonra, suda bekletilip, biber eklenmesiyle elde edilir. Karakteristik acı tadıyla hem damak tadı anlamında hem de sağladığı faydalar noktasında tüketimi çok yaygındır. Bitter çikolata; protein, yağ, karbonhidrat, lif, şeker, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, fosfor içermektedir. Geçmişten günümüze gelen süreçte bitter çikolatanın faydalarının uyarıcı özelliği ve kuvvet vermesi olduğu bilinmekteydi. Bitter çikolatanın faydaları ile ilgili son yıllarda yapılan araştırmalarla faydalarının bunlarla sınırlı kalmadığını gözlemlenmiştir. Bitter çikolatanın faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Antioksidan olarak kateşin, epikateşin ve prodiyanidin türevleri bulundurmasıyla bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Kakao güçlü flavonoid içeriği sayesinde insülin duyarlılığını iyileştirmektedir. Böylece diyabetten koruduğu Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde yapılan deneyler ve testlerle kanıtlanmıştır.
  • Yine flavonoid içeriği sayesinde deri ve cildi UV ışınlarından korur. Dokulardaki inflamasyonu minimize eder. Böylece cildin yenilenmesini sağlar.
  • LDL dediğimiz kötü kolesterolü düşürmekte, HDL dediğimiz iyi kolesterolü arttırmaktadır.
  • Kakao polifenolünün kanda pıhtılaşmayı azaltması ile kalp krizi ve felç geçirme riskini azalttığı, tansiyon düşürücü etkisi ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Pıhtılaşmayı azaltarak beyine giden kan miktarını artırır. Böylelikle algı, dikkat ve öğrenmenin arttığı, kişinin daha uyanık olmasını sağladığı tespit edilmiştir.
  • Bitter çikolatanın içinde bulunan (PEA) maddesinin sinir sistemini uyardığı ve ağrıyı dindirdiği ile ilgili çalışmalar yapılmıştır.
  • İçerikleri arasında saydığımız lif düşük kalorisiyle kilo alınmasına neden olan tatlı ve ani açlık krizlerini önler. Kan şekerini dengeler. Böylece hem tatlı hem tuzlu iştah kontrolüne yardımcı olur.
  • Yine içeriğinde bulunan serotonin sayesinde endorfin (mutluluk hormonu) üretimini arttırdığı, böylece doğal antidepresan görevi gördüğü, araştırmalarda kanıtlanmıştır.

bitter cikolatanin faydalari
Panamada yaşayan Kuna yerlileri kalp rahatsızlığı yok denecek kadar az olmalarıyla bilinir. Halk üzerinde yapılan bir araştırmada; 65-70 yaşındaki bir bireyin, 20’li yaşlarda bir birey ile aynı değerlere sahip olması, tansiyon sorunun olmaması, diyabet ve kanser gibi hastalıkların çok nadir görülmesi vb. olumlu etkileri yapılan sağlık kontrollerinde ve diyet listelerinde kakaonun, bitterin yoğun olarak tüketilmesi ile açıklanmaktadır. Kuna kabilesi bitter çikolatanın faydalarının en canlı örneklerinden biri olarak gösterilmektedir.

Yazar hakkında

Belkıs Yalap

Dumlupınar Üniversitesi Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümü mezun, Anadolu Üniversitesi İşletme son sınıf öğrencisi olan Belkıs, 8 yıl boyunca Yabancı dil okullarında eğitim danışmanlığı, rehberlik, eğitim koordinatörlüğü ve satış departmanlarında çalıştı. Esenyurt Üniversitesi'nde eğitim uzmanlığı yapmaya devam ediyor. İlgi alanları ise; pilates, yoga, kitap okumak, belgesel izlemek ve bahçe işleriyle uğraşmak.

Yorum yap