Sürekli Stres Altında Olduğunuzun İşaretleri - Maskaraa

Sürekli Stres Altında Olduğunuzun İşaretleri

surekli stres altinda oldugunuzun isaretleri

Gündelik yaşamınızda bir an için oturup canınızı sıkan şeyi fark edebilmek hele bir de bunu dile getirebilmek hiç kolay değildir. Bunu anlamak için hiç zamanınız olmayabilir veya hayatınızdaki her şeyin şahane olduğunu da düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bedeniniz size yalan söylemez ve eğer onu dinlemezseniz aldığınız “işaretler” hayatınızın bir parçası olmaya hızlıca başlayabilir. Pek de iyi niyetli olmayan bu işaretler, değişikliği hemen fark edin ve önlem almaya başlayın diye bedeniniz tarafından son çare olarak gönderilir.

1. Dişleri gıcırdatmak

surekli stres altinda oldugunuzun isaretleri

Diş gıcırdatmanın en büyük nedeni strestir. Uyurken ya da gün içinde kendinizi, bilinçaltında dişlerinizi ısırırken, sıkarken bulabilirsiniz. Hatta yan odada kalan aile üyelerinden bile bununla ilgili şikayetleri duyuyor olabilirsiniz. Bu alışkanlığı edindiğinizin en açıklayıcı işaretlerinden birisi, ertesi sabah ağrıyan bir çenedir. Dişlerinizin normalden daha kısa göründüğünü de fark edebilirsiniz. Dişlerinizi korumak için bir dişçiden randevu alın ve dişçinizin büyük ihtimal önereceği ağız koruyucusunu kullanmayı atlamayın.

2. Çok terlemek

Terleme bir çok nedenden ötürü oluşur. Özellikle egzersiz yapmak, çok sıcak havalara maruz kalmak veya beyniniz bir tehdit algıladığında vücudunuz terler. Ancak durmadan terliyorsanız, bu durum aşırı endişeli olduğunuzun işareti olabilir. Kendimizi savunmanın tam ortasında tuvalete gitmekle vakit kaybetmemek için vücudumuzun tüm suyu önce deri, sonra böbrekler yoluyla atması gerekir. Sonuç olarak, savaş ya da kaç tepkisi tetiklenir ve böylece sizin aşırı terlemenize neden olur.

3. Saç dökülmesi

surekli stres altinda oldugunuzun isaretleri

Evin her yerinde özellikle de banyo veya tarakta daha fazla saç bulmak, gizli stresin bir işareti olabilir. Hatta bilinçsizce saçlarınızı koparıyor olabilirsiniz bile. Yaşadığınız duygusal kargaşa, saç döngüsünün büyüme aşamasını bozabilir. Son zamanlarda kötü bir şey yaşanmamış olsa bile, saç dökülmesinin genellikle geciktiğini unutmayın. Yani stresli bir olaydan 6 ile 12 hafta sonra saç dökülmesi yaşayabilirsiniz.

4. Göz seğirmesi

Stres, beyninize ve yüz kaslarınıza alışılmadık sinyaller verebilir ve sonucunda gözünüz kontrolsüz bir şekilde seğirmeye başlar. Genellikle alt göz kapağınızın veya nadiren üst göz kapağınızın istem dışı hareketine şahit olabilirsiniz. Bu seğirmeler çoğunlukla kısa zamanda bittiği gibi bazı durumlarda, haftalar hatta aylarca da sürebilir.

5. Kırmızı lekeler

surekli stres altinda oldugunuzun isaretleri

Alerjiniz yoksa ve yine de bedeniniz alarm veriyorsa, duygusal bir hız treninden geçmiş olabilirsiniz. Dahası, stres nedeniyle ağzınızda bile kırmızı lekeler çıkabilir. Vücudunuzun diğer işlevlerine tepkisini değiştiren bazı kimyasallar salgılayacak kadar duygusal olarak etkilenmiş olabilirsiniz.

6. Ağız kuruluğu

Tuzlu bir şey yemediğiniz halde sürekli susuyorsanız, duygusal sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Uzun süre devam eden stres, tükürük bezlerinizi tıkayarak ağız kuruluğuna neden olur. Ayrıca çok susuz kaldığınız için yutkunmakta da zorluk çekebilirsiniz. Su içmek ise böyle durumlarda sadece geçici olarak ağız kuruluğunu ve yutkunmada zorlanmayı erteler.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Didem Yeşilyaprak

Yeni tadlar ve kültürler keşfetmeyi seven, seyahat etmeye bayılan, hayatın her anından zevk alan, enerjisi hep tavan güzel insan.?

Yorum yap