Cilt Tonu Eşitsizliği Neden Olur? Nasıl Geçer? | Maskaraa

Cilt Tonu Eşitsizliği Neden Olur? Nasıl Geçer?

cilt bakimi

Sağlıklı bir cilt, güzel ve genç görünmenin anahtarıdır. Makyajınızın cildinizle bütünleşerek estetik bir görüntünün ortaya çıkması, makyaj malzemelerinizin cildinize uygun ürünler olmasının yanı sıra sağlıklı bir cilde sahip olmaktan geçer. Ancak, çeşitli sebeplerden dolayı cildimizde lekeler meydana gelebiliyor ve ne yazık ki bu lekelerden kurtulmak kolay bir iş değil. Cilt tonu eşitsizliğinin önüne geçmek için öncelikle cilt tonu farklılığının sebebini anlamak, daha sonra buna uygun cilt bakımı yapmak gerekiyor. Cilt tonu eşitsizliği neden olur ve ciltteki lekeler nasıl geçer ihtiyacınız olan tüm cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

Cilt tonu eşitsizlikleri neden kaynaklanıyor?

Cilt tonu eşitsizlikleri ve cilt lekeleri, yaş aldıkça artan problemlerdir. Şehir hayatına adapte olmakla birlikte artan, doğallıktan uzak beslenme şekli ve kimyasal içerikli ürün kullanımı ile ciltteki problemler de artmaya başlamıştır.

cilt tonu esitsizligi

Çevresel faktörler, ciltle uyumlu olmayan ürün kullanımı, güneşteki UVA ve UVB ışınlarına maruz kalmak, hormonal değişimler, yaşlanma, özellikle de yağlı ciltlerdeki sivilce, akne gibi problemler, sağlık sorunları gibi sebeplerden dolayı ciltte lekeler veya renk tonu eşitsizlikleri meydana gelebilir. Bunun sebebi, cilt dokusunda, melanin ve sebum dengesizliği oluşmasıdır.

Cilt tonu eşitsizlikleri ve cilt lekeleri nasıl geçer?

Cilt tonu eşitsizliklerinin önüne geçmek için problemin kaynağına inmeli, önlem almalı ve buna uygun çözümler uygulamalısınız. Cilt sağlığınız için uzun vadede faydasını göreceğiniz önerilerimiz şunlardır;

  • Günde en az 2 litre su için. Cildinizin nem dengesinin korunması, uzun vadede cilt tonu eşitsizliklerinin önüne geçer.
  • Meyve ve sebze tüketimini artırın. Toksinlerin atılması cilt lekelerine iyi gelir.
  • Kullanılan ilaçlar, hormonal bozukluklar ve hastalıklardan sonra oluşan eşitsizlikler ve lekeler için mutlaka doktora başvurun.
  • Sigara tüketimi, siyah nokta ve cilt tonu eşitsizliklerine sebep olur.
  • Mevsim fark etmeksizin güneş koruyucu kullanın. Güneş ışınları, cilt tonu eşitsizliğine sebep olan en büyük faktörlerden biridir.
  • Doğal içerikli ürünler kullanmaya çalışın. Paraben içeren ürünlerden uzak durun.

Cilt tonu farkını eşitleyen maske

Evdeki malzemelerle kolayca yapabileceğiniz bu maske ile cilt tonunuzu eşitleyebilir ve lekelerinizin önüne geçebilirsiniz.

cilt maskesi

Bir kabın içine yarım limonun suyunu sıkın. İçine gül suyu ve maydanoz ekleyin ve homojen bir yapı elde edene kadar blenderdan geçirin. Daha sonra, yüzünüze uygulayın ve yarım saat sonra durulayın. Limon da bulunan asit ve maydanozun melanin ve antioksidan içeren yapısı ile haftada iki kere düzenli kullanımda cilt tonu eşitsizliklerinin önüne geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap