Beyni Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı? - Maskaraa

Beyni Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

Beynimiz doğduğumuz andan itibaren daima değişen ve gelişen insanın en önemli yapı taşıdır. Gelişim dönemleriyle birlikte nasıl sosyal hayatımız ve benliğimiz değişiyor ve dönüşüyorsa beynimizde yapı olarak değişmekte ve büyümektedir. İnsan nasıl hayatta kalabilmek adına belirli fizyolojik ihtiyaçlarını karşılıyorsa beyninin de ihtiyaçlarını karşılamak ve onu geliştirerek potansiyelinin en üstüne ulaşmak durumundadır. Bu noktada biz de beyni güçlendirmek için ne yapılmalı sorusunu sizin için araştırdık.

1. Doğru beslenme

beyni guclendirmek icin ne yapmali

Vücudumuz nasıl besinlere ihtiyaç duyuyorsa aslında beyin gelişimi için beynimiz de doğru besinlere aç bir vaziyettedir. Beslenmek insanın yaşam kalitesini arttırmakla beraber mental olarak daha sağlıklı ve dinamik hissetmesini de sağlayan en önemli kriterlerden biridir. Her besin grubundan ölçülü ve yeterli miktarda tüketmek beyin gelişimi için de oldukça önemli bir noktayı oluşturmaktadır.

Yapılan araştırmalarla birlikte de belirli yiyeceklerin beyin fonksiyonlarının düzgün işlemesinde önemi ortaya çıkmıştır. Bu noktada beyin fonksiyonlarının etkili çalışmasını sağlayan başlıca besinler; balık, ceviz, yumurta, yaban mersini, brokoli, bitter çikolata, zerdeçal, kemik suyu ve kahve olarak ortaya çıkmıştır.

2. Egzersiz yapmak

Beynimiz vücudumuzla beraber sistematik bir şekilde çalışır. İkisinin birbirinden ayrı incelenmesi yapılabilecek en yanlış ayrımlardan biri olur. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”, bu yüzden fiziksel egzersizlerin beyin gelişiminde önemi yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

Fiziksel egzersizlerle birlikte vücuttaki dolaşım sisteminin hızlanmasıyla beraber beyne ulaşan kan miktarı artmaktadır. Bu da tabi ki beyin fonksiyonlarımızın daha etkili ve daha güçlü bir şekilde işlemesindeki en önemli kriterlerden biridir. Ayrıca bu egzersizler sadece vücut fonksiyonlarının aktif çalıştığı yürüyüş, koşu gibi antrenmanlarla sınırlı kalmayıp satranç oynamak ve kitap okumak gibi egzersizlerin de beynimizi güçlendirmede aktif rol oynadığını yine yapılan araştırmalar göstermiştir.

3. Düzenli uyku

düzenli uykuya dikkat edilmeli

Uyku beynimizin hücrelerinin üretiminde çok büyük bir role sahiptir. Bu yüzden yeterli ve düzenli uykuyla beraber beyin fonksiyonlarının aktif bir şekilde çalıştığı bilim insanları tarafından açık bir şekilde ortaya konulmuştur. Bu noktada herkesin vücudunun ihtiyaç duyduğu uyku süresi değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık 7 saatlik bir uykunun beyin gelişimi ve güçlenmesi için yeterliliği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

4. Farklı düşünce tarzları

Beyni güçlendirmek ve geliştirmek için sağlayabileceğiniz bir diğer adım ise farklı düşünce tarzlarına sahip insanlarla sohbetler içerisinde bulunmaktadır. Farklı bakış açıları, farklı düşünceler beynimizin sınırlarını ortadan kaldırarak perdelerin ardından dünyaya daha farklı bir gözle bakmayı sağlamanın yanı sıra beynimizi güçlendirmek adına da çok etkili bir yoldur.

Farklı düşünceler içeren kitapları okumak, filmleri-dizileri izlemek, farklı düşünce tarzına sahip insanlarla diyalog halinde olmak beyin kaslarımızı güçlendirmekle beraber beyin gelişimimizde çok önemli bir noktada rol oynamaktadır.

5. Müzik dinlemek

Müzik dinlemek, beynin dopamin seviyesini arttırmaktadır. Beyin kimyasalı olan dopamin zevk, acı gibi duygularla pekiştirilerek salgılanır. Dopamin salgılanması insanın duygularını ve bu duygularla bağlantılı olarak verdiği tepkilerin kontrol edilmesi adına büyük bir görev üstlenmektedir.

Müzik dinlemek ise aynı anda hem üzüntü, hem mutluluk hem de zevk duygularını ortaya çıkarmasıyla beraber beynin dopamin salgılamasına katkıda bulunmak adına en etkili yollardan biridir. Ayrıca yine yapılan araştırmalarla birlikte müzik türlerinden klasik müziğin ise beyni güçlendirmek adına en etkili müzik türlerinden biri olarak öne çıktığı görülmüştür.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Öykü Kaleli

İnsan psikolojisi ile ilgili bilgileri öğrenmek ve öğrendiklerini uygulayıp, aktarmak doğrultusunda hayalleri için yola çıkmış, bir psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü öğrencisi.

Yorum yap