Dejavu Nedir? Neden Dejavu Oluruz?

Dejavu Nedir? Neden Dejavu Oluruz?

dejavu nedir

Dejavu nedir veya neden dejavu oluruz sorusu hepimizin sıkça duyduğu ve merak ettiğimiz bir konudur. Dejavu, en az bir defa başımıza gelen “ben daha önce bu anı yaşamıştım” hissidir. Sadece hissetmekle kalmayıp, görülen yerleri tekrar görmüş olma duygusudur. Tekrar tekrar aynı olayları yaşadığını sanmak insan zihninde bir takım algı bozukluğuna neden olabilmektedir. Peki neden dejavu oluruz? Dejavu bir hastalık mıdır? Dejavu nasıl geçer? Tüm merak ettiğiniz soruların cevaplarını sizler için anlattık.

Neden dejavu oluruz?

Eğer bu olayı nadiren yaşıyorsanız kabul edebilirsiniz. Ama gitgide bu durum sıklaşıyorsa ciddi bir hastalık derecesinde olabilir. Bugüne kadar yapılan araştırmalar da, beynin her bölgesinin aynı çalışmadığı daha aktif çalışan kısımlarının algı bozukluğuna yol açtığı ortaya çıkmıştır. Büyüme dönemlerinde, 15-25 yaş gruplarında, depresyon anlarında ve olumsuz durumlarda daha çok ortaya çıkar.

neden dejavu oluruz

Neden dejavu oluruz?

Çok sık olduğu durumlarda; epilepsi, şizofreni gibi hastalıklar görülebilir. Bunun için bir uzman doktora gitmelisiniz. Beyinde ki hafıza sistemlerinin zamansal uyumsuzluğu dejavu yaşanmasına neden olabilmektedir. Beynin iki lobu arasında mikro saniyelerle ölçülebilen zaman farkı vardır. Bundan ötürü bir lob diğerinden daha geç algılar ve dejavuya sebeb olur. Birçok açıklaması vardır fakat biz kısaca beynimizin bizimle oyun oynayışı diyebiliriz.

Dejavu nasıl geçer?

Bu durum yaşantınızda süreklilik gösteriyorsa, ciddi derecede rahatsızlığınız var demektir. Halk dilinde dejavu, o an içinde olduğumuz döngüyü ruhumuzun daha önceden yaşamış olması diye bilinir. Hastalık boyutu pek fazla düşünülmez fakat bu da doğru bilinen yanlışlardandır. Epilepsi hastalarında dejavu gelecek olan krizin habercisidir diye bilinmektedir. Bakıldığında çok basit gözükse de, ciddiye alınıp uzman doktorlar tarafından araştırılmalıdır.

Yazar hakkında

Özge Çalışkan

Nişantaşı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü 2. sınıf öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap