Doğal Ürünlerle Evde Temizlik Nasıl Yapılır?

Doğal Ürünlerle Evde Temizlik Nasıl Yapılır?

evde dogal yolla temizlik yapmak

Temizlik denince hepimizin gözünün önüne kutu kutu temizlik malzemeleri, deterjanlar, kimyasallar gelir. Oysa ki temizlik yapmak bu kadar maliyetli ve teferruatlı olmak zorunda değil. Gelin hep birlikte doğal ürünlerle evde temizlik nasıl yapılır inceleyelim.

1- İsterseniz önce mutfaktan başlayalım. Bulaşık makineniz için karbonat, çamaşır sodası ve parlatması içinde limon tuzu kullanabilirsiniz. Bu malzemelerin hepsini eşit miktarlarda deterjan gözüne koymanız yeterli olacaktır. Bulaşıklarınızı elde yıkıyorsanız; arap sabununu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Arap sabunu özellikle paslanmış kap ya da diğer mutfak gereçleri için oldukça güçlü bir temizleyicidir. Dikkat etmeniz gereken tek şey zeytin yağından yapılmış olanını almanızdır.

bulasik makinesi temizligi

Koyu renk olan arap sabunları marka farketmeksizin zeytin yağından yapılmıştır. Açık renk olanlar ise ayçiçek yağından elde edilmiştir. Tencere vb. gereçlerinizi parlatmak ve yapışmış yemek artıklarından kurtulmak içinse boraks ya da karbonat kullanabilirsiniz. Boraks ve karbonatı aynı zamanda lavabonuzu, ocağınızı temizlerken de kullanabilirsiniz. Tıkanmış lavabolarınız için bir miktar boraksı deliğe döküp üzerinden biraz sıcak su akıtmanız yeterli olacaktır. Buzdolabı temizliğindeyse karbonat kullanmanız hem kötü kokuları yok edecek hemde dolabınızdaki yiyecekler ile kimyasalları buluşturmamanızı sağlayacaktır.

2- Gelelim çamaşır makinenize. Çamaşırlarınız için de boraks, karbonat, sabun tozu üçlüsünden yararlanabilirsiniz. Yine eşit miktarlarda çamaşırınızın kirlilik oranına ve kilosuna göre deterjan gözüne koyabilirsiniz. Yumuşatıcı gözüne ise elma sirkesi ve aktarlarda satılan uçucu yağlardan, kendi zevkinize göre alıp bir miktar damlatırsanız çamaşırlarınız hem parlak olacak hem de güzel kokacaktır. Aynı zamanda elma sirkesinin dezenfekte etkisinden de faydalanmış olacaksınız.

camasir makinesi temizligi

3- Sıra geldi salona. Salonunuzda ki ahşap eşyalarınız için tv konsolu, yemek masası, büfe vb. için arap sabunu kullanabilirsiniz. Hem eşyalarınız zarar görmez, hem de istediğiniz temizliğe ulaşmış olursunuz. Koltuk ve halılarınız için ise yine arap sabununu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Fakat daha detaylı bir temizliğe ihtiyaç duyuyorsanız halı ve koltuklarınıza karbonat döküp bir süre bekledikten sonra elektrikli süpürge ile süpürürseniz zararlı bakterilerden kolaylıkla kurtulmuş olursunuz.

salon temizligi

4- Yatak odanız da ise aynalar için elma sirkesi, mobilyalar için arap sabunu ve yatağınız için özellikle zararlı bakterilerden kurtulmak adına yine karbonat döküp bekletip, süpürme yöntemini tercih edebilirsiniz.

yatak odasi temizligi

5- Buradan da banyoya geçelim dilerseniz. Beyaz ve sert yüzeyleriniz için örneğin lavabo, fayans, klozet yeteri kadar boraksı sert yüzeyli bir sünger yardımıyla uygulayabilirsiniz. Duş başlığı ve diğer metal yüzeyler için de aynı yöntemi uygulayarak parlak bir sonuç elde edebilirsiniz.

6- Zemine gelecek olursak en temiz ve etkili yöntem elma sirkesini üçe bir oranında suya karıştırıp yerleri silmek olacaktır. Elma sirkesi sayesinde sert zeminlerinizi hem dezenfekte etmiş hemde parlatmış olacaksınız. Dilerseniz, yine bu karışıma uçucu yağlardan ekleyip güzel bir koku da elde edebilirsiniz.

Bütün bu malzemeler ile temizlik yapmayı tercih ederseniz özellikle evinizde evcil hayvanınız ya da çocuğunuz var ise onları ve tabi ki kendinizi zararlı kimyasallardan uzak tutmuş; doğaya, toprağa, denize ve havaya çok daha az zarar vermiş olacaksınız. Aynı zaman da neredeyse 4 tane malzeme ile tüm evinizi temizleyip bütçe yapmış olacaksınız. Elbette elma sirkesinin evinizdeki negatif enerjiyi yok ettiğini de söylemeden geçmek olmaz. Şimdi, geriye ayaklarınızı uzatıp pırıl pırıl yaptığınız evinizin haklı gururuyla çayınızı kahvenizi alıp günün tadını çıkarmak kalıyor.

Yazar hakkında

Esenay Kılıç

S.Ü. Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Oyunculuk bölümünden mezun olan Esenay, çeşitli tiyatrolar dışında 10’u aşkın televizyon dizisi ve sinema filminde oynadı. Eş zamanlı olarak özel ve kurumsal firmalarda oyunculuk ve diksiyon eğitmenliği yaptı. Ayrıca maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam etmektedir.

Yorum yap