Yüz Temizleyici Maskeler

Yüz Temizleyici Maskeler

yuz temizleyici maskeler

Hepimiz cildimizin güzelliğine önem veriyoruz. Kendimize ne kadar özen göstersek de cildimiz güzel olmadıkça kendimizi tam anlamıyla güzel hissedemiyoruz. Makyaj malzemelerinin cildimizde bıraktığı kalıntılar, sigara kullanımı, özellikle kış aylarında iyice kirlenen hava ne kadar özen gösterirsek gösterelim gözeneklerimize doluyor ve siyah nokta problemi ortaya çıkıyor. Şehir hayatının koşturmasında cilt bakımına yeterince vakit ayıramayanlar için evdeki malzemelerle yapabileceğiniz son derece pratik ve arındırıcı yüz temizleyici maske önerilerimize gözen atın.

Muz maskesi

Malzemeler

  • Yarım muz
  • 2 yemek kaşığı portakal suyu
  • 1 yemek kaşığı bal

Yapılışı

Her cilt tipine uygun, cildinizi arındıracak ve cildinize sağlıklı bir parlaklık kazandıracak muz maskesini yapmak için bir kabın içerisine bir muzun yarısı koyun. Üzerine iki yemek kaşığı taze portakal suyu ve 1 yemek kaşığı bal ekleyip karıştırın. Karışımınız pürüzsüz bir kıvama geldiğinde göz çevreniz hariç tüm yüzünüze uygulayın ve 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

muz maskesi

Muz barındırdığı potasyum, kalsiyum, mineraller ve vitamin bakımından zengin içeriğiyle cildinizi arındıracak ve gençleştirecektir. Portakal asidik yapısı ile cildinizi sıkılaştırıp parlaklık kazandırırken gözeneklerin temizlenmesine de yardımcı olan bal, soğuk kış aylarında cildinizin kaybettiği nemi geri kazandıracaktır.

Yumurta maskesi

Malzemeler

  • 2 adet yumurta
  • Yarım limon
  • 1 yemek kaşığı sirke

yumurta maskesi

Yapılışı

Cildinizi derinlemesine temizleyecek en pratik maskelerden biri yumurta, sirke ve limon karışımıdır. İki yumurta beyazını ayırın. İçerisine yarım limonun suyunu ve bir yemek kaşığı sirkeyi ekleyin. Kıvamı kalınlaşıncaya kadar karıştırın. Karışımınızı fırça veya pamuk yardımıyla göz çevreniz hariç tüm yüzünüze yayın ve 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Asidik yapılı limon, antiseptik özelliği olan sirke ve içerisinde yüksek protein bulunduran yumurta gözeneklerinizi temizleyerek sıkılaştıracaktır.

Yulaf maskesi

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı yulaf
  • 1 adet yumurta
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı
  • 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı

Yulafın cilde faydaları say say bitmez. İçerisinde saponin olarak bilinen cilt temizleyici maddeler bulundurur. Zengin içeriği ile cilde parlaklık verir, cilt lekelerine ve sivilcelere iyi gelir, ciltteki fazla yağı emer. Yulafı blender da veya ezerek toz haline getirin. İçerisine bir yumurtanın sarısını ekleyin ve diğer malzemelerle birlikte karıştırın. Daha sonra, göz çevreniz hariç tüm yüzünüze uygulayın ve 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

yulaf maskesi

Cildinizi yormamak adına yüz temizleyici maskeleri haftada 2’den fazla uygulamayın. Cildinizi maskeden arındırırken suyun soğuk veya sıcak olmamasına özen gösterin. Cildinizi temizledikten sonra yüzünüzü tonik ile silin ve nemlendirici sürün. Düzenli olarak yapacağınız yüz temizleyici maskeler cildinizin temiz ve genç kalmasını sağlayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap