Ebeveynlik Stilleri Nelerdir? - Maskaraa

Ebeveynlik Stilleri Nelerdir?

ebeveynlik stilleri nelerdir

Baumrind’in ebeveynlik stilleri, gelişim psikoloğu Diana Baumrind’in 1960’larin başında yaptığı araştırmalara dayanarak öne sürdüğü anne baba tutumu sınıflandırmasıdır. Ebeveynlik Tutumları temelde 4 kategoriden oluşur. Bu stillere göre kategorize edilen aileler, uzmanlar tarafından öngörülen bir geçmişe sahiptirler. Anne baba tutumları çocuk hakkında bilgi verdiği kadar aynı zamanda anne ve babaların geçmişleri hakkında da bilgi vermektedir. Geçmişlerinde benzer ebeveynlik stiline alışmış olan ebeveynler, kendi çocuklarına karşı da benzer tavırlar sergilemeye meyillidirler. Fakat bilinçli ebeveynlikte, ebeveyn geçmişinde hangi stil olursa olsun, kendi çocuğu açısından objektif olarak en faydalı olanı benimsemesi gerekmektedir.

1- Demokratik ebeveynlik

Bu tutum diğer ebeveynlik tutumları arasında en sağlıklı sonuçlar veren tutumdur. Bu tutumda aile otoriteye sahiptir, kurallar koyar. Koyduğu kuralın temelini çocuğa anlatır. Çocuğun hatalarında yanında olur ve doğru yolu göstermeye çalışır. Ödül ve caza yoktur. Çocuğa karşı duyar hakimdir. Çocuğun bir birey olduğu kabul edilmiştir. Hem kontrol devam eder, hem çocuğun özgür olması amaçlanır. Sürekli bir diyalog hakim olup, monologdan uzaktır. Araştırmalara göre bu tutumla büyüyen çocukların akademik başarı, sosyal etkileşim, özgüven seviyeleri, iletişim becerileri yüksektir.

2- Otoriter ebeveynlik

otoriter ebeveynlik

Bu tutumu sergileyen aileler çocuklarına geleneksel kuralları koyar ve koşulsuz itaat beklerler. Çocuğa karşı duyar düşüktür. Kurallara uymadıklarında çocuklara ceza uygularlar. Aile içi etkileşim ve diyalog azdır. Bu tutumla yetişen çocuklarda mutsuzluk, kendi başına karar alamama, onay bekleme, saldırganlık ve yüksek anksiyete görülmektedir. Kırsal yaşamda en çok benimsenen tutumlardan biri olup, kente göç arttıkça demokratik tutuma dönüş yaşanmıştır.

3- İzin verici ebeveynlik

Bu tutumda sınırlar yoktur ve koşulsuz özgürlük alanı sunulur. Otorite yok denecek kadar azdır. Çocuklara yüksek düzeyde ilgi gösterilir ve davranışları kontrol edilmez. Bu tutum ile yetişen çocuklarda kural tanımazlık, otorite kavramına hakimiyetsizlik, okul için sınır problemleri görülmektedir.

4- İhmalkar ebeveynlik

ihmalkar ebeveynlik

Bu tutumu benimseyen ebeveynler, çocuklarını ihmal ederler, onların sadece temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlar ki bazen bu bile yapılmaz , çocuğunu kendisine belli bir mesafede tutmak isterler, çocuklarına ayıracak zamanları yoktur. Onlarla ilgili durumlarla ilgilenmezler. Araştırmalar, bu tür ebeveynlerin çocuklarının saldırganlık eğilimi yüksek, akademik başarısı düşük, erkan yaşta içki ve sigara tüketimine başlayan, duygusal kontrolü zayıf bireyler olduklarını gösterir.

Yapılan çalışmalarda göstermiştir ki, aile içerisinde bir çok tutum mevcuttur. Her aile bu tutumlardan en az birini uzun süredir devam ettirmektedir. Aynı anda birden fazla tutum bir arada da görülmektedir. Uzmanlar tarafından en uygun görülen ve çağımızı temsil eden ebeveynlik stili demokratik ebeveynliktir.

Yazar hakkında

Psikoalaji

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü öğrencisiyim. Müzik dinlemeyi, şarkı söylemeyi, okumalar yapmayı ve film izlemeyi seven biriyim. Hayata her zaman pozitif yönüyle bakıp teşekkür etmeyi kendime yaşam stili haline getirdim. Dişlerimiz varken gülümsemeli ve enerjimiz varken dans etmemiz gerektiğine inanıyorum.

Yorum yap