Beden Algısı Bozukluğu Nedir? - Maskaraa

Beden Algısı Bozukluğu Nedir?

beden algisi bozuklugu

Beden algısı bozukluğu ya da diğer bir adıyla vücut dismorfik bozukluğu kişinin kendisini olduğundan farklı görmesi, bedeninde hayali kusurlar yaratması ya da var olan kusur üzerinden sürekli düşünmesi durumudur.

Süreç aslında ilk olarak kişinin beden algısının değişmesi ile başlar. Kişi kendini olduğundan kusurlu, çirkin, çok kilolu ya da çok zayıf görmeye başlar. Zamanının çoğunu ayna karşısında geçirir. Bu sebeple günlük hayatı sekteye uğrar, sosyal ilişkileri zayıflar. Yalnızlık hissi ile anksiyete, depresyon başlangıcı, obsesyonlar, hassasiyet, öfke patlamaları görülebilir.

Kendini olduğundan farklı algılayan kişiler, çevrenin de onları bu şekilde gördüklerini düşündükleri için özgüvenlerini kaybetmeye başlarlar. Bu algısal bozukluk onların hayatını ele geçirir. Kendilerine olan sevgileri azalır. Bireyler kilosal bir algı sorunu yaşıyorsa bu durum onlarda anoreksiya, obezite, duygusal açlık, bulimia gibi beslenme sorunlarına yol açar. Bu yaşananlarla birlikte kişilerde bağımlılıklar, kendine zarar verme davranışları ve intihar teşebbüsleri görülebilir.

beden algisi bozuklugu

Beden algısı bozukluğu yaşayan bireylerin çoğu bu bozukluğu fark etmezler. Genellikle onlar estetisyenlerin ve diyetisyenlerin yolunu tutup tek sorunun kusurlar; tek çözümün ise kusurları yok etmek olduğunu düşünerek, zihinlerini sürekli meşgul eden ve hayatlarını negatif yönde etkileyen bu durumun biteceğine inanırlar.

Oysaki kendilerinde bedensel her ne değişiklik yaparlarsa yapsınlar zihinleri susmayacaktır. Çünkü algısal bir bozuklukları olduğu için zihin tekrardan yok edilen kusurun yerine yeni bir kusur bulacaktır. Bu noktada bireyleri psikolojik desteğe başlatan onların çevresi olmaktadır. Bireyin çevresi bu durumu fark ederek bireye yol gösterici olurlar.

Özellikle son dönem moda ve güzellik algısının da beden algısı bozukluğu probleminin baş kaynaklarından biri olduğunu söylenebilir. Kadınlara ve erkeklere dayatılan bir güzellik/yakışıklılık algısı sebebi ile bireylerde algısal bozukluklar yaşanabiliyor.

Her kadın ya da erkek ideal olan vücut ve diğer estetik duruşlara ulaşmaya çalışarak, kendilerinden uzaklaşıyorlar. Bilinmelidir ki her vücut, her beden biriciktir. Kusurlar bizlere karakteristik özellikler katar. Estetik yaptırmak istiyorsak, gerçekten bunu sadece kendimiz için yapmalıyız, spora gitmek istiyorsak sadece kendi sağlımız ve aynada göreceğimiz görüntü bizi mutlu edecekse yapmalıyız. Fabrikasyon kadın/erkek ideallerden soyutlanıp, gerçek güzelliklere odaklanmalıyız.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Psikoalaji

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü öğrencisiyim. Müzik dinlemeyi, şarkı söylemeyi, okumalar yapmayı ve film izlemeyi seven biriyim. Hayata her zaman pozitif yönüyle bakıp teşekkür etmeyi kendime yaşam stili haline getirdim. Dişlerimiz varken gülümsemeli ve enerjimiz varken dans etmemiz gerektiğine inanıyorum.

Yorum yap