Kıyafet Seçimlerinin Psikolojik Etkileri - Maskaraa

Kıyafet Seçimlerinin Psikolojik Etkileri

kiyafet secimlerinin psikolojik etkileri

Kıyafet seçimlerimiz, düşüncelerimizi ve davranışlarımızı doğrudan etkiler. Giysilerle oluşturulan görüntü, eylemlerimizi yönlendirebilir. Aynı zamanda karşımızdaki insanlara bizler hakkında ipucu verir. O gün ruh halimiz nasılsa kıyafet seçimlerinde de bu ruh halini ister istemez yansıtırız.

Örneğin depresif hissedilen durumlarda koyu renkler, salaş kıyafetler ve düz tabanlı ayakkabılar tercih edilmektedir. Kişiler depresyonda olduklarında kıyafetlerine önem vermek istemezler. Bu sebeple daha sade ve gösterişsiz kıyafetleri tercih ederler. Durum tam tersi olduğunda ve kişi kendini mutlu hissettiğinde ise, kıyafetlerine ekstra özen gösterir, takıp takıştırır ve renkli kıyafetler tercih eder. Bir diğer örnek ise, kişiler özgüvensiz hissettikleri zamanlarda genellikle kendilerine yakıştırmadıkları veya giymek zorunda olduğu kıyafetler içerisinde olduklarıdır. Yani, kendisine yakıştırdığı kıyafet içinde kişi çok daha özgüvenli olabilir.

kiyafet secimlerinin psikolojik etkileri

Araştırmalara göre ceket, kumaş pantolon, gömlek gibi resmi kıyafetler giymek kendinizi daha otoriter ve güvende hissetmenizi sağlar. Yine aynı araştırma üniformanın da insan psikolojisi üzerinde güven verici olduğunu göstermiştir. Üniforma kişiyi belirli bir kalıba sokar. Örneğin beyaz önlük giyen doktorlara hastaların daha fazla güven beslemesi araştırmanın kanıtlanmış verilerindendir. Çünkü beyaz önlük giyen doktorlar daha dikkatli ve odaklanmış olurlar.

Bu durum çocuklar için de geçerlidir. Okullarda üniforma giyilmesi eğitime değer ve saygı katarak daha resmi ve disiplinli bir öğrenme ortamı sağlar. T-shirt, kot pantolon, hırka gibi gündelik kıyafetler giymek sizi daha arkadaş canlısı ve yaratıcı yapabilir. Ekip çalışmalarında, yeni projelerde ve önemli kararların alınacağı günlerde bu tarz kıyafetler tercih edilebilir. Kıyafetler; biriyle ilk tanışıldığında analiz edilen ve incelenen en önemli şeydir.

kiyafet secimlerinin psikolojik etkileri

Ütüsüz bir kıyafet giyildiğinde insan özensiz olarak değerlendirebilirken özenli ve ütülü kıyafetler giyildiğinde görüşülen insan kendisine değer verildiğini hissedebilmektedir. İş görüşmesine giderken maskülen giyinen kadınların, o işe kabul edilme ihtimallerinin daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Bir başka araştırmada ise spor kıyafetleri tercih etmek insanları daha fazla hareket etmeye ve sağlıklı seçimler yapmaya motive edebildiği gözlemlenmiştir. Spor kıyafetler içinde otomatik olarak sağlıklı bir yaşam zihniyetine girmiş oluruz.

Psikoloji söz konusu olduğunda insan ruhuna dair tüm konuları ele alabiliriz. Giyim de psikolojiyle oldukça ilgilidir. Aynı zamanda insan, biyopsikososyal bir varlıktır ve giyinmenin gerek biyolojik yapımızla gerek ruhsal durumumuzla gerekse de sosyal varlığımızla ilişkisi bulunur. Giyim bir iletişim aracıdır ve bu aracı doğru kullanmayı öğrenirsek istediğimiz alanlarda ondan faydalanabiliriz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Psikoalaji

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü öğrencisiyim. Müzik dinlemeyi, şarkı söylemeyi, okumalar yapmayı ve film izlemeyi seven biriyim. Hayata her zaman pozitif yönüyle bakıp teşekkür etmeyi kendime yaşam stili haline getirdim. Dişlerimiz varken gülümsemeli ve enerjimiz varken dans etmemiz gerektiğine inanıyorum.

Yorum yap