Toksik İlişkiden Kurtulma Yolları - Maskaraa

Toksik İlişkiden Kurtulma Yolları

toksik iliskiden kurtulma yollari

Hemen hemen her yerde özellikle de son dönemlerde toksik ilişki tabiriyle sık sık karşılaşıyoruz. Peki ilişkiyi toksik olarak adlandırmamıza sebep etkenler nelerdir? Toksik bir ilişki içerisinde olduğumuzda bunu düzeltebilir miyiz?

Toksik ilişki nedir?

Yaşadığımız bazı ilişkilerin hayatımızda çok fazla olumlu etkisi olur. Bunun aksine bazı ilişkiler ise bir hayli yıpratıcı ve yıkıcıdır. Kişinin psikolojik anlamda olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Bütün bu eksilere rağmen alışkanlık düşüncesiyle bir türlü bitirilemeyen, kişiyi zehirleyen ilişkilere toksik ilişki kavramını kullanırız.

Toksik ilişki nasıl anlaşılır?

toksik iliskinasil anlasilir

Eğer toksik bir ilişkideyseniz sürekli eleştirilerek, aşağılanarak manipüle edilirsiniz. Bu da kendinizi kusurlu hissetmenize yol açar. İlişki yaşadığınız kişinin odak noktası kendisi ve ihtiyaçlarıdır. Toksik partner zorba ve bencildir, onun için sizin duygu ve düşünceleriniz önemli değildir. Toksik bir ilişkide sürekli kendinizi bir şeyleri açıklamak zorundayken bulursunuz. Kendinizi ifade etmek elbette bir sorun teşkil etmez. Fakat bunu sürekli suçlandığınız için yapmak durumunda kalıyorsanız sorun var demektir.

Hep yanlış anlaşıldığınız ve bundan dolayı hesap vermek zorunda kaldığınız bir ilişki size benliğinizi kaybettirir. Toksik ilişkilerin en net göstergesi de partnerinizin aşırı inişli çıkışlı ruh halleridir. Ne zaman sinirli ve mutlu olacağını tahmin edememeniz ve yapmak istediğiniz şeyler için de izin almak zorunda kalmanız toksik ilişki içerisinde olduğunuzun belirtileridir. Toksik ilişkilerin bir diğer önemli belirtisi ise başarılarınızın kutlanmamasıdır, partneriniz başarınızı kutlamak yerine hevesinizi kırabilir. Bunun nedeni sizi ön planda görmek istememesidir. Böyle bir ilişki içerisindeyseniz yapmanız gereken şey bir an önce size bunları yaşatan kişiden uzak durmaktır.

Toksik ilişkiden nasıl kurtulunur?

toksik ilişkiden nasıl kurtulunur

Bu ilişkiyi sonlandırmak için dikkatli hareket etmelisiniz, karşı tarafın size psikolojik, fiziksel şiddet eğilimi varsa yardım almalısınız. Ve bu konuda yalnız olmadığınızı, birçok kişinin bu tür ilişkilerle baş etmek zorunda kaldığını unutmayın. Bu yazımda size toksik ilişkilerden adım adım nasıl kurtulmak gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

1. Yok saymayı bırakın

Mevcut bir sorunu çözmenin ilk basamağı onu inkar etmemek ve onunla yüzleşmektir. Toksik ilişkilerde problemlerle yüzleşmek zaman alabilir. İlişkiye karşı olan duygularınızı, bağlılıklarınızı, alışkanlıklarınızı bir kenara koyup sorunların size nasıl zarar verdiğini görüp kabullenmelisiniz. Yapılan araştırmalar sonucu toksik ilişkilerdeki zorbalıklar kişilerde anksiyete, depresyon, tükenmişlik gibi sorunlara yol açıyor.

2. Duygularınızı yazın

Hisleriniz hakkında yazı yazmak size sıkıcı gelebilir, ama bu duygularınızı somutlaştırmayı ve ilişkinize dışardan bir gözmüş gibi bakmanızı sağlar. Bu da daha mantıklı düşünüp daha sağlıklı bir karar almanıza yardımcı olur.

3. Suçluluk duymayın

İlişkinizi bitirdiğinizde kafanızda bazı nedenleri sürekli düşünüp suçluluk duygusuna kapılırsınız. Sebebi her neyse kendinizi affedin. İyileşebilmenizin en önemli koşullarından biri de kendinizi affedebilmektir.

4. Kendinize zaman ayırın

Ayrılıktan sonra yapılabilecek en doğru şey dinlenmektir. Sizi zehirleyen mutsuz eden yaşam alanınızı daraltan toksik bir ilişkiden kurtuldunuz. Elbette ihtiyacınız olan şey derin bir nefes alıp yaşamınızın tadını çıkarmaktır. Kafanızı doldurup kendinizi gereksiz şeylerle meşgul etmek yerine yaşadıklarınızı hazmetmek için kendinize dinlenme fırsatını tanıyın.

5. Olumlamalar yapın

Kendinizi motive edici içsel konuşmalar yapın, Kendinize sürekli güçlü olduğunuzu hatırlatın. İyi şeyler olsun istiyorsanız örneğin hayat karşıma iyi şeyler çıkartacak deyin. Beyniniz bu olumlamayı gerçek olarak algılayacak ve ona göre harekete geçecektir.

6. Size iyi gelen insanlarla zaman geçirin

Birlikteliğiniz sona erdiğinde bir desteğe ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Size iyi geldiğini, size gerçekten değer verdiğini düşündüğünüz insanların fikirleri ve motive edici konuşmaları sizin yararınıza olacaktır.

Toksik bir ilişkiye son vermek zaman alabilir. Tekrar kendinize gelmek, hayattan keyif almak için kendinizi zorlamayın, bunun için kendinize zaman tanıyın. Olumsuz duygularınız ne kadar yoğun olursa olsun elbet zamanla azalacaktır. Kendinizi takdir etmeyi ihmal etmeyin. Ve özellikle çok kıymetli hemcinslerim, değerli kadınlar, lütfen unutmayın biz bu dünyaya ne istediğini bilmeyen, hala büyümemiş adamları hayata, ilişkiye hazırlamak için gelmedik. Sağlıklı ve bize huzur veren bir ilişki yaşamak hepimizin hakkı.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Gülşah Abi

Araştırmayı, okumayı seven, modaya meraklı, yazmayı amaç haline getirmiş bir edebiyat öğretmeni.

Yorum yap