Hayat Enerjinizi Değiştirecek Muhteşem Ritüeller

Hayat Enerjinizi Değiştirecek Muhteşem Ritüeller

sabah ve aksam rituelleri

Her zaman daha iyisi için uğraşıyor çabalıyoruz ama bu yoğunluk içerisinde kendimizi genelde ihmal ediyoruz. Çoğumuzun gitmesi gereken bir işi veya okulu var elbette fakat sabahları 5-10 dakika erken kalkarak kendimize ayırdığımız o kısacık an tüm gün çok daha enerjik ve mutlu hissetmemizi sağlayacak. Aynı şekilde akşamları da tüm o yoğunluktan sonra kendiniz ile baş başa geçireceğiniz vakitler size çok iyi gelecek. Sizin için dünyadaki çoğu
başarılı insanın uyguladığı sabah ve akşam ritüellerini derledik.

Sabah ritüelleri

Meditasyon: Yeni bir güne gözünüzü açtığınızda yataktan kalkmadan önce 5 dakika da olsa kendinize meditasyon için izin verin. Gününüzün nasıl geçmesini istediğinizi hayal edin, kafanızda gününüzü canlandırın ve yeni bir güne uyandığınız için ve de sahip olduğunuz her şey için şükredin.

Nefes egzersizleri: Meditasyonunuzdan hemen sonra basit gibi görünen ama çok etkili olan nefes egzersizleri yapın. Sabahları yapacağınız kısa nefes egzersizleri sizi güne daha sakin ve stressiz başlatacaktır.

Bedeninizi gevşetin: Zihnimizi uyandırdık, bedenimizi nefes ile tazeledik şimdi sıra geldi bedenimizi tamami ile uyandırmaya. İster yoga ister esneme olarak adlandırınız sabahları yapacağınız 5-10 dakikalık seriler güne çok daha dinç ve ağrısız başlamanızı sağlayacaktır.

Ilık limonlu su: Eminim bir çoğunuzun senelerdir duyduğu ama bir türlü alışkanlık haline getiremediği bir durum. Sabahları içeceğiniz ılık limonlu bir bardak su sindirim sisteminizi uyandırıp gün için midenizi hazırlayacaktır.

Cilt bakımı: Tüm bu yaptıklarımız aslında cilt sağlığımızın bir parçası olsa da dışarıdan da cildimizi temizleyip bakım yapmamız şart. Sabahları yüzünüzü cilt tipimize uygun bir yüz yıkama jeli ile yıkayıp ardından günlük nemlendiricilerinizi ve kış dahi olsa ihmal etmemeniz gereken güneş kreminizi sürüp güne tertemiz ve parıldayan bir cilt ile başlamış olun.

Akşam ritüelleri

Cilt Bakımı: Akşamları eve geldiğimizde şehrin tüm kirini de cildinizle beraber getirmiş oluyorsunuz. Eve geldiğiniz anda ilk yapacağınız yine yüzünüzü yüz yıkama jeliniz ile iyice yıkamak . Bugün makyaj yapmadım diyip
yüzünüzü yıkamamayı düşündüğünüz anda aklınıza şehrin kiri gelsin ve hemen o düşünceyi yok edip işe koyulun. Yüzünü yıkadıktan sonra yine cilt tipinize uygun gece kremlerinizi sürerek cildinizin rahatlamasını sağlayın.

Rahatlatıcı yoga serileri: İster eve geldiğiniz anda ister yatmadan önce yapacağınız 5-10 dakikalık yoga serileri tüm günün yorgunluğunu üstünüzden atıp rahatlamanızı sağlayacaktır. Tüm gün oturmaktan sıkışan boyun ve sırt kaslarınızı gevşetmek sizi çok rahatlatacaktır.

Ajanda vs günlük: Gününüz bittikten sonra elinize sıcacık bitki çayınızı alıp tüm gün neler yaptığınızı bir deftere dökmek yine zihnen çok rahatlamanızı sağlayacaktır. Bu bir günlük de olabilir bir ajanda da. Günlüğünüze gün içinde yaşadıklarınızı ve hislerinizi dökerken ajandanızda da yapmanız gereken işler arasında neler yapıp yapmadığınızı gözden geçirip yarının taslağını çıkarmak hem sizi daha motive hem de daha başarılı yapacaktır.

Meditasyon: Gecenizi yatağa uzanıp yorgunluk seviyenize göre kısa veya uzun bir meditasyon yaparak bitirmek tüm günün stresini alıp size çok daha derin ve huzurlu bir uyku sunacaktır. Meditasyon sırasında ışıkların kapalı
olması, onun yerine kokulu mumlar yakmanız sizi çok daha fazla rahatlatacaktır.

Yazar hakkında

Kezban Soğucaklı

Yeditepe Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğrencisi.

Yorum yap