Keşif Zamanı: Sancaklar Camii

Keşif Zamanı: Sancaklar Camii

istanbul sancaklar camii

Yeditepeli şehrin her bir semtinin ayrı tadı ayrı havası vardır. Avrupa yakasının çıkışında bulunan semtlerden Büyükçekmece semti de sizi denizi, gölü ve bilinmeyen tarihi ile şaşırtan semtlerdendir. Tarihinin derinliklerine girmeden yakın tarihinden, hatta günümüze yakın tarihten başlayalım.

Büyükçekmece‘de bulunan Sancaklar Camii 2013 yılında Mimar Emre Arolat tarafından tasarlanmıştır. Camiinin ilham kaynağı Peygamber Efendimize ilk Vahiy’in geldiği Hira Mağrası‘ndan esinlenerek inşa edilmiş. Sancaklar camii’nin Dünya Mimarlık Festivali en iyi dini yapı ödülünü almış olması da gurur verici eser olduğunun göstergesidir.

Yüzyıllardır ayakta kalan usta mimarlarımızın eserlerinin yanı sıra 21.yy’ın Türkiye’sinde bildiğimiz camiilerin mimarisinden farklı bir havası olan bu camii minaresiz, kubbesiz camii olan Sancaklar Camii’nin bir diğer adı ise Yeraltı Camii’dir. Osmanlı ve Selçuklu izleri taşımayan bu camii adeta mağaraya giriyormuş hissi vermektedir. İçeriye girdiğinizde büyüleyici aydınlatmaları ile bulunduğuz mekanın etkisine girmemek mümkün değil.

sancaklar camii

Osmanlı ve Selçuklu camilerinde gördüğümüz çini süslemeleri ya da klasik camii nakışları bulunmayan camiinin özellikleri arasında duvardaki Vav tasarımı ve tavanın tamamında oval şeklinde yapılan yarıklar ve yer altında bulunan caminin üst cam sayesinde gün ışığı ile aydınlatılması en dikkat çeken özellikleri arasındadır. Aynı zamanda camii’nin arka tarafında üniversite, yüksek lisans, doktora ve mastır öğrencilerinin de dini konular için araştırma yapabilecekleri kütüphane bulunmaktadır. Başta Mimar Sinan olmak üzere muhteşem eserler bırakan mimarlarımızın eserleri yanı sıra modern ama tarihten, değerlerimizden esinlenmiş ve farklı bakış açıları ile yapılmış camiiler ya da eserler İstanbul’a yakışan eserler olacaktır.

Yazar hakkında

İstanbul Aşığı

Yorum yap