Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısı hissi neden oluşur? Bulantı anında neler yapılmalıdır? Mide bulantısını hafifletmek için bitkisel çözümler nelerdir?

Mide bulantısı 7’den 70’e her yaşta insanın başına gelen oldukça yaygın bir durumdur. Bulantı, genellikle kusmaya yol açan, midede rahatsızlık hissidir. Mide bulantısına migren, aşırı alkol tüketimi, araç tutması, stres, endişe gibi bir çok etken sebep olabilir. Kadınlarda gebelik döneminde sabah bulantıları oldukça sık görülmektedir. Bununla birlikte bulantı, yemek zehirlenmesi ya da mide üşütmesi gibi ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu sebeple 48 saatten uzun süren bulantılar durumunda uzman bir doktora danışılmalıdır.

mide bulantisi
Mide bulantısı durumunda ne yapabiliriz?

Mide bulantısı rahatsızlığı çoğu zaman ciddi bir hastalığın habercisi değildir ve bulantı hissinden bazı önlemler alarak ilaç kullanmadan kurtulmanız mümkündür. Mide bulantısı hissettiğinizde şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

  • Sessiz bir alanda oturun ve sakinleşip rahatlamaya çalışın.
  • Açık havaya çıkın veya pencere açarak derin nefes almaya çalışın.
  • Açık alanda yapacağınız yürüyüşler daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
  • Ensenizin arkasına soğuk kompres yapabilirsiniz ya da sırt üstü uzanıp başınızın üstüne ıslak bez koyabilirsiniz.
  • Ağır kokulardan uzak durun, kolonya veya güzel ferah kokular koklayın.
  • Nane, limon, zencefil aromaları sizi rahatlatmaya yardımcı olabilir.
  • Yemeklerinizi küçük porsiyonlar halinde ve yavaş yavaş tüketin; yağlı, tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden ve tatlılardan uzak durun.
  • Çok soğuk ve çok sıcak yemekleri karıştırmamaya özen gösterin.
  • Bol bol su tüketin ve katkılı meyve suları ve alkol tüketiminden uzak durun.
  • Yemeğin ardından hemen uzanmayın.

Mide bulantısına iyi gelen bitkisel çözümler

Mide bulantısını geçirmek için halk arasında tavsiye ile denenmiş ve başarıya ulaşılmış farklı bitkisel tedavi uygulamaları söylenegelmektedir. Bunlardan en etkili olanları;

Zencefil: Bir tutam taze zencefil kökünü iyice yıkayıp soyun ve rendeleyin. Cezveye zencefil ile birlikte 2 su bardağı kadar su ekleyin ve 3-5 dakika boyunca orta ısıda kaynatın. Dilerseniz içerisine bal ilavesi ile sabah akşam tüketebilirsiniz. Zencefil kokusu ile de midenizi rahatlatabilirsiniz.

zencefil
Nane: Nane çayı, nane-limon çayı olarak tüketilebilir. Bir çay kaşığı naneyi bir çay fincanı kaynar suda demlendirip, isteğe göre limon ilavesi ile tüketebilirsiniz. Bunun yanında bulantı hissettiğinizde 1-2 taze nane yaprağını çiğnemek bulantı hissinin azalmasına yardımcı olacaktır. Naneyi koklama şeklinde dahi bulantı hissini azaltabilirsiniz.

Bitki çayları: Adaçayı, ıhlamur, pelin otu ve kekik gibi bitkilerle ayrı ayrı hazırlayacağınız bitki çaylarını tüketmek midenizi rahatlatacaktır.

bitki cayi
Elma: Birkaç dilim elma yiyerek midenizi rahatlatabilir ve bulantıyı azaltabilirsiniz. Elma bulantıya sebep olan toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır.

Limon: Limonu direkt tüketmek, çay içine eklemek ya da koklamak mide bulantınızı hafifletebilir.

limon
Kraker: Tuzlu bisküvi, kraker, galeta gibi yiyecekler özellikle gebelik döneminde yaşanan sabah bulantılarının giderilmesi için birebirdir.

Yazar hakkında

Hatice Özlem

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümü mezunu. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap