Pestisit Nedir? Pestisitin Zararları Nelerdir?

Pestisit Nedir? Pestisitin Zararları Nelerdir?

pestisit nedir

Kimyasal bir madde olan pestisit, virüs ya da bakteri gibi zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlardır.

Pestisitin türleri nelerdir? Bunlar; böcek ve haşerelere, mantarlara, yumuşakçalara, bitkilere,  kemirgenlere, nematodlara ve akarlara karşı kullanılır.

pestisit nedir
Pestisit zararlı mı? Pestisitin zararları nedir?

Pestisit insanlar tarafından kullanıldığında bazı zararlı sonuçlar doğurabilir. Bir şekilde bu madde ile temas eden kişilerde kromozom anormallikleri gözlenebilir. Maddenin etkisinde kalan kişiler karaciğer, böbrek ve kas hastalıklarına yakalanabilir ve bu durum ölümcül sonuçlar doğurabilir. Gebe kişilerin bu maddeye maruz kalması sonucu kimyasalın fetüse geçtiği, anne karnındaki bebeğin göz, karaciğer ve sinirlerine etki ettiği görülmüştür.

Ayrıca gebelerin bu kimyasala maruz kalması sonucu düşükler, hiperpigmente (cilt lekelerine sahip olmak) ve hiperkeratotik (deride boynuzumsu kalınlaşmaya sahip olmak) çocukların doğumuna sebep olabilmektedir. Ayrıca bu madde sperm sayılarında azalmaya da yol açmaktadır. Pestisitin beyin, kan, meme ve prostat kanserine yol açtığı bilinmektedir. Araştırmalara göre öğrenme bozulduğu ve diyabete de yol açmaktadır.

pestisit nedir
Pestisit, tarım ilaçlarında zararlı bakterileri öldürmesi amacıyla kullanılır. Pestisitin zararlarını önlemek amacıyla ilk çalışmaları UNEP, Stokholm İnsan Çevresi Konvansiyonu 1970’li yıllarda yapmıştır. ABD, Kanada, Japonya, Avustralya ve Yeni  Zelanda küresel anlaşma taslağının oluşmasına 30 yıl sonra karar vermişlerdir. Çalışmalar sonucunda, yapısında KOK (Kalıcı Organik Kirleticileri) özelliği taşıyan kimyasalların üretimleri yasaklanmıştır.

Pestisit ayrıca meyve ve sebzelerimiz de görülebilmektedir. Bunun için tarım bakanlığı limitler koymuştur. Buna MKL (Maksimum Kalıntı Limiti) denmektedir. Pestisit doğada bitkilere, tohuma ve toprağa uygulanır. Topraktan yeraltı sularına geçerek insan hayatını tehdit edebilir. Havaya karışan bu kimyasal yağmur ve kar ile yeryüzüne dönmektedir.

Yazar hakkında

Damla İzal

Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunu. Özel bir şirkette idari işler departmanında çalışıyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap