Oscar Ödülü Nedir? Oscar Ödülü Ne Demek?

Oscar Ödülü Nedir? Oscar Ödülü Ne Demek?

oscar ne demek

Bu sene 4 Mart’ta sahiplerini bulan 90. Oscar ödülleri; ilk olarak 1929 yılında Los Angeles’da verilmeye başlanmıştır. Bir diğer adı akademi ödülleri olan ve her yıl bir defa düzenlenen ödül töreni dünyada en bilinen törenlerdendir.

İsmi neden Oscar olarak anılıyor diye sorarsanız bir söylentiye göre akademinin kütüphanesinde görevli Margaret Herrick’in heykelciği Oscar amcasına benzetmesiyle ortaya çıkmış ve Oscar diye anılmaya başlanmıştır.

Oscar heykelciliğini sanat yönetmeni Cedric Gibbons tasarlamıştır. Heykel 34 santim uzunluğunda, 3.85 kg ağırlığında ve tunç üzerine 24 ayar altın kaplamadır. Buna rağmen ödül kazananlar heykelciği satamazlar. Ödülü ille de elden çıkartmak isteyenler, 1 $ gibi sembolik bir ücret karşılığında akademiye satabilirler.

İlk Oscar törenine yaklaşık 250 kişi katılmıştır. Biletleri 5 $’dan satılmış, tören yaklaşık 15 dakika sürmüştür; gecede dört dalda ödül verilmiştir. Bunlar; en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kadın ve en iyi erkek oyuncu ödülleridir. Bugün 24 dalda ödül verilmektedir.

Oscar’a aday olmak için şartlar nelerdir?

Öncelikle filmin 40 dakikadan uzun olması gerekmekte, Los Angeles’da en az bir sinema salonunda paralı gösterim yapmış olması gerekmekte ve gösterimin en az bir hafta sürmüş olması şartı aranmaktadır.

Bu şartları yerine getirip aday olabilen yapımlar, akademi üyeleri tarafından oylama ile ödüle hak kazanmaktadırlar. Oscar ödülleri kazananları ilk olarak 36 kişilik bir akademi üye kadrosu tarafından yapılan oylama ile seçilmiştir. Bugün sayıları yaklaşık 6000 civarında akademi üyesi bulunmaktadır. Üyelik ömür boyu sürdüğünden yıl geçtikçe bu sayı artmaktadır.

Kırmızı halı seremonisi nedir?

Oscar deyince ilk akla gelen kırmızı halıdan geçerken yaşanan şıklık yarışıdır. Ödül adaylarını özellikle mercek altına alındığı bu seremoni de her sene adayların ne giyeceği merak konusu olmaktadır. Birbirinden şık ve özel tasarım kıyafetler içinde boy gösteren ünlüler için bu seremoni adeta bir gövde gösterisine dönüşmektedir.

Son iki yılda en çarpıcı Oscar kazananlar ise şu şekildedir;

 • En iyi film: (2016) Spotlight
 • En iyi erkek oyuncu: (2016) Leonardo DiCaprio
 • En iyi kadın oyuncu: (2017) Emma Stone-Aşıklar Şehri
 • En iyi yönetmen: (2017) Damien Chazelle-Aşıklar Şehri
 • En iyi özgün senaryo: (2017) Spotlight-Thomas McCarty-Rosh Singer
 • En iyi animasyon filmi: (2017) Zootropolis
 • En iyi film müziği: (2017) Aşıklar Şehri-Justin Hurwitz

Tarihe geçen kazananlar ise;

 • Titanic filmi 11 dalda ödül almıştır.
 • Walt Disney farklı kategorilerde toplamda 26 defa ödül almıştır.
 • Clint Eastwood Milyon Dolarlık Bebek filmi ile 74 yaşında en yaşlı Oscar kazanan kişi olmuştur.
 • Adrien Brody Piyanist filmiyle 29 yaşında en genç Oscar kazanan kişi olmuştur.

Yazar hakkında

Damla İzal

Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunu. Özel bir şirkette idari işler departmanında çalışıyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap