Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

turk kahvesinin faydalari

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatrı vardır derler; neden kırk derde deva olmasın… Türk kahvesinin tarihi ve Türk kahvesinin faydaları nelerdir? Türk kahvesinin birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bilhassa günde en az iki fincan Türk kahvesi içmek her anlamda bir iksir niteliğinde. Kadınların vazgeçilmezleri arasında yerini alan Türk kahvesinin birçok müjdeyi beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz. Son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki düzenli olarak kahve içen kadınlarda içmeyenlere göre daha uzunlu ömürlü olduğu görülmüştür.

Kahve çeşitlerinin günümüzde artmasıyla birlikte damak tadında bir patlama yaratması da cabası. Türk kahvesinin ilgi çeken türleri ise bahsetmeden geçemeyeceğimiz apayrı bir güzellik taşıyor; sade, sütlü, okkalı, çikolatalı, damla sakızlı, kül, menengiç, dibek, mırra, cilveli gibi daha nicelerini saymak mümkün.

turk kahvesinin tarihi

Türk kahvesinin kendine has tarih kokan tadını övmeye gerek yok sanırım. Gece gündüz imdadımıza yetişen lezzet duraklarından başlıcası. Tadını yumuşatmanın da sert içmenin de kendine has özelliği var. Gelelim gönlümüzde bıraktığı meşhur hislere ve merak edenler için kökenine;

Türk kahvesinin tarihi

Habeşistan, kahvenin kökeni olarak gösterilmektedir. Zamanla oradan Yemen’e daha sonra da tüm Orta Doğu’ya yayılmıştır. Arapça da “kahva” diye bilinen ve günümüzde kahve dediğimiz olağanüstü bu tat oldukça ünlüdür. Ta ki Osmanlı’dan, Avrupa’ya kadar. Zamanla bol köpüklü Türk kahvesinin ününü faldan alması da ayrıca merak uyandırmasına sebep olmuştur diyebiliriz. Özellikle lokum ile birlikte sunulması cazibesini gittikçe artırmaktadır.

Türk kahvesinin faydaları

  • Türk kahvesi unutkanlığın önüne geçtiği bilinmektedir.
  • Türk kahvesi konsantrasyonu artırır ve dikkatsizliği önler.
  • Yapılan araştırmalar Türk kahvesinin antioksidan özelliği olduğunu göstermiştir.
  • Türk kahvesi gençleştirir ve dinç tutar.
  • Türk kahvesi aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olur.
  • Düzenli olarak içilen Türk kahvesi yağ yakımını hızlandırır.
  • Türk kahvesi içenlerde karaciğer hastalıklarına ve karaciğer yağlanmasına karşı korur.
  • Günde 2 fincan Türk kahvesi içenlerde safra taşı düşürme süresinin hızlandığı gözlemlenmiştir.

Günde 2 fincan düzenli olarak içilen Türk kahvesinin sayısız faydası vardır; düşünme gücünü müspet anlamda etkilediği bilinen bir gerçektir; çalışma molalarında bir kurtarıcı görevindedir adeta. Bununla birlikte günde 2 fincan düzenli olarak içilen Türk kahvesinin tansiyona ve depresyona iyi geldiğini; kolesterolü düşürdüğünü de es geçmeyelim.

Yazar hakkında

Ayla Yılmaz

Beykent Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencisi, aynı zamanda maskaraa.com'da yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap