Uber Nedir? Uber Taksi Nedir?

Uber Nedir? Uber Taksi Nedir?

uber nedir

2008 yılında Travis Kalanick ve Garnett Camp tarafından kurulan ABD merkezli firma, akıllı telefonlardan taksi çağırabilme imkanı sunan bir uygulama geliştirmiştir. Uygulamanın İstanbul’da kayıtlı 5.000 sürücüsü ve 18.000 taksi plakası bulunmaktadır. Firmanın piyasa değeri ise 50 milyar dolar.

Uber, dünyada 80’den fazla ülkede 600’den fazla şehirde kullanıcılarına hizmet vermekte. Son bir yıldır da İstanbul’da faaliyet göstermekte.

Uber uygulamasını nasıl kullanırız?

Uber uygulamasını telefonumuza indirdikten sonra, gitmek istediğimiz güzergah bilgisini sisteme girip aracımızı çağırabiliyoruz. Aracı çağırırken seçeceğimiz güzergaha göre seyahat sonunda ödeyeceğimiz ücreti de görebiliyoruz. Uygulamada 3 farklı araç tipi bulunmakta.

Uber taksi bildiğimiz sarı taksilerden, Uber XL ve Uber Black şeklindedir. Bunların yanı sıra Uber firması önümüzdeki yaz için Çeşme ve Bodrum’daki kullanıcıları için tekne çağırma imkanı sunmaya hazırlanmakta. Ödemeleri kredi kartıyla da yapabildiğimiz bu uygulama nakit taşıma zorunluluğunu da ortadan kaldırmakta.

Uber’in klasik taksilerden farkı nedir?

Kullanıcıları sistemden yol bilgisini girdikleri için yol tarif etmelerine gerek kalmamaktadır. Ayrıca kullanıcılar istedikleri yere istedikleri yoldan gidebildikleri için olası fikir ayrılıkları yaşanmamaktadır. Yukarıda da söylediğimiz gibi ödemeler kartla da yapılabilmekte ve nakit yokluğunda sorun yaşanmamaktadır. Uygulamada araç tipi ve şoför seçme imkanı da bulunmakta.

Buna karşılık klasik taksi ücretlerinden farklı tarifeler uygulanmakta. Makbuz yani taksi fişi talepleri mailinize geliyor. Fakat kullanıcıların yorumlarına göre bazen gecikme ya da gelmeme durumu olabiliyor. Sistemden yapılan yolculuk iptallerinde müşteriden iptal bedeli alınmakta.

Gündemdeki Uber sorunu nedir?

İstanbul’da Uber uygulamasına kayıtlı araçlar klasik taksicilerin ödedikleri vergileri ödemediklerinden korsan taşımacılık yapmakla suçlanıyorlar. Bu sebeple araçlara, şoförlere ve müşterilere ceza kesilmekte. Her ne kadar Uber yetkilileri vergi ödediklerini beyan etseler de şu günlerde para cezalarının yanı sıra klasik taksi şoförleri ile Uber şoförleri arasında zaman zaman şiddete varan anlaşmazlıklar yaşanmakta.

Yazar hakkında

Damla İzal

Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunu. Özel bir şirkette idari işler departmanında çalışıyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap