Vintage Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Vintage Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

vintage dekorasyon nedir

Vintage dekorasyon nedirvintage dekorasyon nasıl yapılır? Modası hızla yayılan ve özellikle son yıllarda tercih edilen vintage stili daha çok giyim olarak görülmekte; fakat dekorasyon olarak da hızla yayılmaktadır. Vintage dekorasyon; adını sıkça duyduğumuz, evinizde nostalji esintisi oluşturacak bir dekorasyon stilidir. Vintage dekorasyon oluşturabilmek için; 70’ler, 80’ler, 90’lar mobilya veya aksesuarlarının evinizde hakim olması gerekmektedir. Bu aksesuar veya mobilyaları, geçmiş aile büyüklerinizin ev eşyalarından ya da nostalji ürünler satan antika mağazaları gibi yerlerden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Vintage dekorasyon nasıl yapılır?

Vintage modasını anlayabilmek için eski modaları anımsamak gerekiyor. Eskiden moda olan her şey vintage tarzını yansıtıyor. Hatta eskiden moda olan danteller de buna dahil. Büyük mobilyalardan çok küçük ev eşyalarına önem veriliyor. Eski aile büyüklerinizden kalan ev eşyalarını atmak yerine evinizde kullanarak, hatta hoşunuza gitmeyen renkleri boyayarak, vernikleyerek veya eskitme yaparak evinizde kullanıp, şık bir vintage stili oluşturabilirsiniz. Vintage tarzın ayrılmaz parçaları arasında çiçekli kumaşlar da yer almakta. Mobilyalarınız da kullanacağınız çiçekli kumaşlar odanızda hoş bir vintage havası yaratacaktır. Mobilyalarınız da kullanmak istemiyorsanız, oturma grupları, yatak gibi eşyaların üzerlerinde ki yastıklar veya masa ve sehpa örtüleri gibi ürünlerde bu tarz kumaşlar kullanabilirsiniz.

Vintage stilinde renkler de çok önemlidir. Duvar ve mobilyalarda daha çok gri, bej, krem gibi naturel tonlar hakim olmalıdır. Vintage stilini yakalayabilmek için unutmamanız gereken en önemli nokta; evinizde eski eşyalar ile yeni eşyaların uyumunu yakalayabilmek olmalı. Vintage modası genelde oturma odası gibi alanlarda tercih edilse de dilerseniz yatak odanızda dahi bu havayı sürdürebilirsiniz. Bunun için cibinlikli yatakları tercih edebilir, yatak odanıza dahi bolca dantel yerleştirebilirsiniz. Mutfak dekorasyonunda ise oynanacak en etkili yer masalar ve sandalyelerdir. Perdelerde de vintage bir etki yaratmak mutfağınızda sıcak bir ortam yaratacaktır.

Unutmayalım ki; şık bir vintage tarzı oluşturmak için yapılacak küçük dokunuşlar çok önemlidir. Vintage tarzı oluşturabilmek için büyük mobilyalar alıp evi tekrar dekore etmenize gerek yok. Sade koltuklarınızın üzerlerine yerleştireceğiniz desenli ve renkli kumaşta aksesuarlar, nostaljik abajurlar, duvarlarınızda kullanabileceğiniz eski tarz çerçeveli aynalar ve eski tablolar ile evinizde çok rahat ve şık bir vintage havası yaratabilir, geçmişe duyulan özlemi günümüze uyarlayarak, geçmişi günümüzde de yaşayabilirsiniz.

Yazar hakkında

Nihal Gülbaş

Yorum yap