Highlighter Nedir? Highlighter Nasıl Kullanılır?

Highlighter Nedir? Highlighter Nasıl Kullanılır?

highlighter nedir

Highlighter nedir, highlighter nasıl seçilir ve highlighter nasıl kullanılır sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Highlighter, başka bir deyişle aydınlatıcı, yüzümüzde öne çıkarmak istediğimiz bölgeleri aydınlatan bir üründür. Kontür uygulamasının devamı niteliğindeki highlighter tekniğinin amacı yüzümüzdeki yüksek yerlere güzel bir parlaklık sağlamak ve ışık oyunlarıyla o bölgeleri belirginleştirerek suratımızı daha ince ve kemikli göstermektir. Doğru bölgelere doğru bir şekilde uygulanan highlighter, makyajı tamamlayıp, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü oluştururken, yanlış bir uygulama yüz hatlarımızı kötü gösterip, kuru ve özensiz bir cilt ortaya çıkarabilir.

Highlighter nasıl seçilir?

Highlighter seçerken highlighterın rengine ve yapısına dikkat etmelisiniz. Diğer kozmetik ürünlerinde olduğu gibi highlighterlarda da cilt tipinize uygun yapıda ürünler seçmelisiniz. Eğer ürünün üzerinde hangi cilt tiplerine uygun olduğuyla ilgili bir bilgi yoksa satış danışmanlarından yardım alabilirsiniz; ancak çok kuru veya yağlı bir cildiniz yoksa çoğu ürün cildinize uyum sağlayacaktır.

Bir diğer konu ise highlighterın rengi. Beyaz tenliler, pembe alt tonlu, şampanya veya gümüş tonlarına yönelirken; buğday tenliler, şeftali tonlarına, altın yansımalı highlighterlara yönelmelidir. Esmerler ise daha bronz, sıcak tonlu highlightlerlar tercih etmelidir.

Highlighter çeşitleri nelerdir?

TOZ HIGHLIGHTER: Toz highlighter, uygulaması en kolay highlighter çeşididir. Parlaklığını kontrollü bir şekilde artırabilir ve hatalarınızı kolaylıkla düzeltebilirsiniz. Fırça ile uygulamalısınız.

LİKİT HIGHLIGHTER: Likit formdaki highlighterlar, uygulaması en zor highlighter çeşitidir. Hataları düzeltmek zordur ancak sıvı formda olduğu için ciltle güzel bir bütünlük sağlar. İçinde çok fazla ışıltı barındırdığı için likit aydınlatıcıları uygularken fazla ürün almamaya dikkat etmelisiniz. Makyaj süngeri veya parmaklarınızla dağıtabilirsiniz.

KREM HIGHLIGHTER: Krem highlighterlar, kavanoz içinde veya stik olarak satılır. Uygulaması oldukça kolaydır ve doğal bir ışıltı sağlar. Stik şeklindeki krem highlighterlar özellikle de elmacık kemiklerinde çok iyi bir etki verirler. Krem formdaki highlighterlardan en iyi sonucu almak için parmaklarınızla dağıtmalısınız.

Highlighter nasıl kullanılır?

Highlighterımızı seçtik, kuru ve doğallıktan uzak bir görüntü oluşmaması için cildimizi iyice nemlendirdik ve cilt makyajımızı yaptık. Sıra highlighterı uygulamaya geldi. Öncelikle, yüz hatlarımızı belirginleştirmek için highlighterı nereye uygulayacağımızı bilmeliyiz. Highlighter, kontür yapmadığımız yerlere yani T- bölgesine, elmacık kemiklerine, kaş altlarına ve dudak üstüne uygulanır. Kaş altlarına sürülen highlighter, kaşların daha kalkık görünmesini sağlar ve göz makyajını tamamlayıcı niteliktedir. Gözlerinizi daha büyük göstermek ve belirginleştirmek için göz pınarlarınıza uygulayabilirsiniz. Elmacık kemiklerinize uyguladığınız highlighterın daha doğal durmasını istiyorsanız, temiz bir fırça ile yanaklarınızdan geçerek allık veya bronzerınızla bütünleşmesini sağlayabilirsiniz.

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap