Antre Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Antre Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

antre dekorasyonu nasil olmali

Antre, genellikle apartman ve dairelerin giriş kısmını ifade eden bir mimari terimdir. Evin diğer odalarına ve alanlarına geçiş, çoğu zaman bu kısımdan sağlanır. Antreler salon, mutfak, yatak odası gibi bölümlerin daha çok kullanıldığı düşüncesiyle dekorasyon konusunda arka planda kalmaktadır. Aslında evin bütünleyici kısmını oluşturduğu için bu alanları da hem göz zevki açısından hem de daha çok kullanışlı hâle getirme açısından, antre dekorasyonuna da ciddi bir değer verilmesi gerekir.

Daha kullanışlı ve size özel bir antre için bazı önerilerimiz var;

1- Evin, dışarıda kalan her şeyle ilk bağlantısı olarak antrenizde, öncelikle çok yetersiz kalabilecek portmantolardan boyunuzun yetişmediği kullanışsız dolaplardan kaçının. Yerinizin müsaitliği doğrultusunda, kolay ulaşabileceğiniz boyutlarda bir depolama alanı oluşturun.

2- Olabildiğince kullanım alanları farklı olan eşyalarınızı birbirinden ayırın. Antrenin elverişliliğine bağlı olarak, ayakkabı dolabını ayrı, dış giysi dolabını ayrı tasarlamak işinizi kolaylaştıracaktır. Kullanışı zor bir dolap bütünlüğünden ise kullanımı pratik ayrı depolama çözümlerine öncelik verin.

3- Ayrı ayrı dolaplar için yerim de bütçem de yok diyenlerdenseniz, duvarınızın herhangi bir kısmında küçük askıları sıralayıp kıyafetleriniz için pratik bir alan oluşturabilirsiniz. Bir sıra bank veya ahşap parçasını, oturma alanı ya da küçük bir ayakkabılık şeklinde kullanabilirsiniz.

antre dekorasyonu

4- Ayna kullanımı antreler için vazgeçilmezdir. Hem görsel zevkinizi kolay şekilde yansıtabileceğiniz hem de dışarı çıkarken oldukça kullanacağınız bu eşyaya mutlaka bir duvarda veya dolap kapaklarında yer verin.

5- Antrelerin aydınlık ve ferah görünmesi için kullanılan boyaların, kullanılan eşya renklerinin olabildiğince açık tonlar hatta beyaz aralıkları tercih edilmelidir.

6- Evinizin her bölümünde olduğu gibi bu bölümün de dekoru sizi yansıtması gerekir. Kullanacağınız eşyaları kişiselleştirmek için küçük dolapların üzerine çeşitli objeler, aile fotoğrafları ve çerçeveler yerleştirebilirsiniz.

antre dekorasyonu

7- Dekorasyon, aynı zamanda kendimizi ifade etmenin farklı bir yoludur. Evinizin tam giriş bölümüne denk gelen bir duvara, kendi yaptığınız bir tabloyu ya da sizin için özel olan anlamlı posterleri veya eserleri asabilir böylece misafirlerinize eve ilk girişten itibaren çeşitli mesajlar ve anlamlar verebilirsiniz.

8- Evin giriş kapısına, size özel mottolar yazılı küçük bir kapı süsü asabilir veya girişte mesaj içerikli paspaslar kullanabilirsiniz.

9- Antlerde büyük halıların yerine daha küçük boyutlu ve kolay temizlenebilir ince kilimler tercih edilmelidir. Hatta hiç halı ve kilim kullanmak istemeyenler için, yerin bazı kısımlarında renkli seramik desenli döşemeler tercih edilebilir.

antre dekorasyonu

10- Doğadan görüntülere yer verin. Antreniz de yapay ya da canlı çiçeklerle tazelik hissi oluşturabilirsiniz.

11- Antrenizin müsaitliği durumunda, girişe şık bir akvaryum konumlandırıp misafirlerinize hoş bir yaşam enerjisi verebilirsiniz.

Sıraladığımız bu önerilere dikkat ederek sizler de kendi antrenizi yeniden dekore edebilir veya evinize daha bir çok kişisel zevkinizi kullanarak da çok daha güzel bir giriş sağlayabilirsiniz.

Yazar hakkında

Melis Ülgen

Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi mezunu. Moda Giyim öğretmeni. Meb'e bağlı okullarda Moda tasarım ve Dekoratif ev tekstili dersleri verdi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap