Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

ayak kokusu nasil gecer

Ayak kokusu, kişinin kendisi başta olmak üzere etrafındaki insanları da rahatsız eden, istenmeyen bir kokudur. Kokunun şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte, koku bazı kişiler için oldukça rahatsız edici bir hal alabilir. Ancak kokuyu önlemenin birçok kolay yolu vardır. Bu yazımızda ayak kokusunu gidermenize yardımcı olacak ipuçları bulacaksınız.

Ayak neden kokar?

Ayak kokusunun sebebi ayağın terlemesidir; terli ortamlarda yaşayan bakterilerdir. Ayak tabanında üreyen bakteriler pis kokulu bir gaz üretirler. Nemli ve karanlık ortamlar bu bakterilerin çoğalmasını hızlandırır. Terleme engellenirse koku da yok edilir.

ayak kokusu nasil gecer
Ayak kokusunu önlemek için ne yapabiliriz?

  • Ayakkabıyı çorapsız giymeyin.
  • Yanınızda yedek çorap bulundurun ve ayağınızın çok terlediğini hissettiğinizde, çorabınızı değiştirin.
  • Ayaklarınızın daha az terlemesi için çorabınızın içine pudra dökebilirsiniz.
  • Her gün aynı ayakkabıyı giymemeye özen gösterin ve giymediğiniz zamanlarda ayakkabılarınızı havalandırın.
  • Kendini kurutma özelliği olan özel tasarım çoraplar ya da pamuklu çoraplar tercih edin.
  • Hava alan ayakkabı modelleri tercih edin.
  • Her gün ayaklarınızı yıkamaya ve çoraplarınızı değiştirmeye özen gösterin.
  • Ayaklarınızı bakteri önleyici sabun ile yıkayarak, iyice kuruladığınızdan emin olun.
  • Ayakkabı deodorantları kokuyu önlemenize yardımcı olabilir.

Ayak kokusuna iyi gelen doğal yöntemler

Ayak kokusunu hafifletici bazı doğal yöntemleri evinizde uygulayabilirsiniz. Yöntemlerin etkileri kişiden kişiye değişme gösterebilmektedir.

ayak kokusu
Çay: Ayaklarınızı kurutmaya yardımcı tannik asidi içerir. Ayaklarınızı haftada bir gün 30 dakika boyunca çay içerisinde bekletin.

Tuzlu su: Her gün ayaklarınızı 20 dakika ılık tuzlu su içerisinde bekletin. Tuzlu su rutubeti azaltır. Yıkamanın ardından durulamadan kurulayın.

Sirkeli su: Sirkeli su içinde ayaklarınızı 15 dakika bekletin. Sirkede bulunan asitler bakterilerin yaşaması için uygun ortamı yok eder.

Karbonat: Ayaklarınızı karbonatlı suda dinlenmeye bırakın. Karbonat, ayak terinin pH’ını nötralize eder ve bakterilerin sayısını azaltır.

Lavanta yağı: Lavanta yağı, kokuya yol açan bakterileri temizler, ayak mantarını önlemeye yardımcı olur ve güzel bir koku verir. Bir leğen suya 10-15 damla lavanta yağı damlatarak, ayaklarınızı 15-20 dakika boyunca içinde bekletin.

Yazar hakkında

Hatice Özlem

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümü mezunu. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap