Anne Karnı Ne Zaman Büyümeye Başlar?

Anne Karnı Ne Zaman Büyümeye Başlar?

anne karni ne zaman buyumeye baslar

Anne adaylarının gebeliğini öğrenmesiyle birlikte en merakla beklediği durum karnının ne zaman belirginleşmeye başlayacağıdır. Özellikle ilk gebeliği olanlar hamile kaldıklarını öğrendikleri andan itibaren “ne zaman karnım çıkar?” “karnım ne zaman büyüyecek?” diye merakla beklerler. Bu durum her anne adayında farklılık gösterir. Çünkü her anne adayının vücut yapısı birbirinden farklıdır. Her gebenin vücudu aynı dönemde aynı şekilde tepki vermez.

anne karni

Anne karnı kaçıncı haftalarda belirginleşir?

Dışarıdan bakıp da birinin hamile olduğunu anlamak için genelde 20 haftalık gebe olmuş olması gerekir. Bu da yaklaşık 5. aya denk gelir. Bazı durumlarda 16. ya da 17. haftalarda da karın belirginleşebilir. Bu durumun kişiden kişiye değişmesiyle birlikte hem vücut yapısıyla hem de kişinin kaçıncı gebeliğini yaşadığıyla da ilişkisi olan bir durumdur. Anne adayının karnının erken ya da geç çıkmasının hiçbir önemi yoktur.

anne karni

Anne karnının şekli bebekle alakalı bilgi verir mi?

Anne karnının büyük ya da küçük olması kesinlikle bebeğin iri ya da zayıf bebek olmasının bir işareti değildir. Karnı ufak bir annenin gayet toplu bir bebeği olabilir veya tam tersi durumlar da söz konusudur. Bebeğinizin kilosu ve yapısını size en doğru söyleyecek kişi doktorunuzdur. Ultrason kontrollerinde bunu rahatça öğrenebilirsiniz. Doktorunuz bebeğinizin boyu ve kilosunu size her muayenede bilgi olarak verecektir. Toplum içinde bu tarz söylemler olsa da çok kulak asmamak gerekir. Önemli olan anne ve bebek sağlığıdır.

anne karni

Bir başka konu ise göbek şeklinin cinsiyeti belli etmesidir. Yani sivri göbek veya yuvarlak yassı göbek durumuna göre bebeğin kız ya da erkek olması öngörüleri dolanır. Bunlar herkeste farklılık gösteren ya tutan ya da tutmayan tahminlerdir.

Son olarak söylemeliyim ki anne adayının bu tarz söylemlere çok kulak asmaması, kendi ve bebeğinin sağlığına dikkat etmesi en önemli durumdur. Sağlıklı gebelik sağlıklı anneliği getirecektir.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Ayşenur Gökçe Can

Uludağ Üniversitesi mezunu. Evli 2 çocuk annesi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap