Cilt Tipine Uygun Fondöten Nasıl Seçilir? | Maskaraa

Cilt Tipine Uygun Fondöteni Bulmanın Püf Noktaları

dogru fondoten secimi

Makyajın temelini oluşturan belki de en önemli adım fondötenimizdir. Fondöten makyajın zeminini oluşturur ve hataları kamufle eder. Fondöten satın alırken cilt tipinizi ve istediğiniz kapatıcılığı bilerek buna yönelik fondöten seçimi yapmak çok önemlidir; çünkü ürün size uygun değilse büyük bir hüsrana uğrarsınız. Hem verdiğiniz paradan oluruz, hem de istediğimiz görüntüye kavuşamayız.

Fondöten seçmeye başlamadan önce cildinizi gerçekten tanımalısınız. Cilt tipinizi bildiğinizi düşünebilirsiniz, ancak zaman içinde cildimiz değişime uğrar. Hormonlarınız, hava değişimi cilt tipinizi etkileyebilir. Ancak cilt tipini öğrenmenin kolay bir yolu da var.

dogru fondoten secimi

Öncelikle makyajınızı çıkarın. Daha sonra 1 saat cildinizin kurumasını, yatışmasını bekleyin. Krem ya da serum kullanmayın. Bir tuvalet kâğıdı parçası koparın ve kâğıdı katmanlarından ikiye ayırın ve T bölgenize birkaç kere hafifçe bastırın. Daha sonra parmak uçlarınızı cildinizde gezdirerek cildinizin durumunu kontrol edin.

Kâğıt yağsızsa ve ellediğinizde pullanma yoksa ve pürüzsüz bir his varsa normal cilt tipine sahipsiniz. Kağıdınız yağlanmışsa ve parmaklarınızda yağlı bir his kaldıysa yağlı cilt tipine sahipsiniz. Eğer kağıdınız yağsızsa ama elinize pul pul deri geliyorsa kuru cilt tipine sahipsiniz. Bunların 2’si ya da 3’ü size uyuyorsa karma cilt tipine sahipsiniz demektir.

dogru fondoten secimi
Uygun fondöteni bulmanın püf noktaları

1- Cildiniz yağlı ise, yağlı fondötenlerden kaçınmalı ve genellikle su bazlı ve güneş koruma faktörlü fondötenler seçmelisiniz. Kendinden pudralı ve mat görünüm sağlayan fondötenler cildinize uyum sağlayacaktır.

2- Kuru bir cilde sahipseniz hem nemlendirici etkili, hem de güneş koruma faktörlü fondötenleri tercih etmelisiniz. Fondöteni uygulamadan önce nemlendirici sürmeniz de faydalı olacaktır.

3- Karma bir cilde sahipseniz yağsız likit bir fondöten kullanmalısınız. Nemsiz bölgeleri nemlendirmeye çalışın ve aradaki yağ dengesini sağlamaya çalışın.

4- Renk seçiminde yapılan en büyük hata fondöteni bileğimizde denemektir. Doğru fondöteni bulmak için bileğinizde değil boynunuzda ve çene kemiğinizde test etmelisiniz. Boyun ve yüz renginizin uyum içinde olması kusursuz makyaj için olmazsa olmazlardandır.

5- Fondöteninizin cildinizde pürüzsüz durmasını istiyorsanız, fondöten uygulamaları için özel olarak geliştirilmiş fırçalar veya süngerlerle uygulamalısınız.

6- Cilt tonunuzu fondötenle en fazla 1 ton açmalı ya da koyulaştırmalısınız. Daha fazla açmak veya koyulaştırmak cildinizde komik bir görüntüye neden olaraktır.

7-  Fondöteninizin daha iyi durmasını istiyorsanız haftada 1-2 kez peeling yapmalısınız. Peeling cildi ölü hücrelerden arındırdığı için daha güzel bir görünüm sağlar.

Fondöten, makyajımızın en önemli noktasıdır. En çok alana uyguladığımız, cildimize en çok temas eden ve cildimizde en çok kalan malzemedir. Bu nedenle bilinmeyen markaları denemek ayrıca tehlikeli olabilir. Ürünün özelliklerini iyi inceleyin. Cildiniz ile uyumu belirleyin ve ona göre alımı gerçekleştirin.

Yazar hakkında

Demre Dilay Tunçay

Yorum yap