Yanlış Kullanılan 8 Güzellik Ürünü - Maskaraa

Yanlış Kullanılan 8 Güzellik Ürünü

yanlis kullanilan guzellik urunleri

Muhtemelen sizin başınıza da gelmiştir: Popüler hatta pahalı bir güzellik ürünü kullanırken cildinizi aşırı kuru hissetmişsiniz ya da “nemlendirici” olarak adlandırılan bir yüz maskesi cildinizi eskisinden daha da kuru hissettirmiştir. Ancak bu da sahip olduğunuz her güzellik ürününden hemen kurtulmak gerektiğiniz anlamına gelmez. Belki de tek yapmanız gereken, bazı ürünleri kullanma şeklinizi değiştirmektir. Bu yazımızda, sıklıkla yapıyor olabileceğiniz kullanım hatalarını bir araya getirdik.

1. Günlük makyajınızı temizlemek için mendil kullanmak

yanlis kullanilan guzellik urunleri

Makyaj temizleme mendilleri çok kullanışlı ürünlerdir. Ancak bu mendilleri her makyajdan sonra kullanmak doğru değildir; çünkü cildi yeterince temizlemezler. Dahası, her ne kadar içeriklerinde nemlendirici ya da losyon gibi maddeler olsa da tahrişe neden olan ve cildi kurutup gerilmesine sebep olan sert malzemelerden yapılmışlardır. Tercihen bu mendilleri suya ve iyi bir temizleyiciye erişiminiz olmadığı zamanlarda kullanmalısınız. Günlük temizlik rutininizde ise özel köpüren temizleyiciler ve jelleri tercih etmelisiniz.

2. Serumların tek başına kullanılabileceğini düşünmek

Serumlar nemlendirici kremler öncesinde uygulanmalıdır. Özellikle de kullandığınız serum retinol içeriyorsa, bunu akşam uygulamak daha iyi sonuçlar verecektir. Bu da, cildin gerekli besinleri tamamen emmesine yardımcı olacaktır. Serumla beraber yüz maskesi uygulamak, onu daha da etkili hale getirir. Öte yandan özellikle yaz aylarında, retinol açısından zengin ürünler, cildi güneş ışığına karşı çok hassas hale getirip güneş yanıklarına neden olabileceğinden güneş kremi ile birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir.

3. Fondöten uygularken kuru sünger kullanmak

Çoğu makyaj süngerinin, özellikle de fondöten, kapatıcı gibi blend edilmesi gereken ürünlerin kullanımında nemli olması tavsiye edilir. Bu süngerler kuru olduklarında, kozmetik ürününü çok fazla emer ve ürünün eşit şekilde yayılmasına engel olurlar.

4. Kapatıcı ve düzeltici ürün arasındaki farkı biliyor musunuz?

Bir çoğumuz kapatıcı ve düzelticiyi karıştırabiliyoruz. Kapatıcı ürünler sadece gözlere yakın bölgede kullanılmalı ve yüzdeki cilt kusurlarını gizlemek içinse düzeltici bir ürün kullanılmalıdır. Bunlardan herhangi birini kullanırken bilmeniz gereken küçük nüanslar vardır. Kapatıcı bir ürün kullanırken, cildi önceden nemlendirmek önemlidir. Öte yandan düzeltici bir ürün masaj hareketleriyle cilde uygulanmalıdır – bu şekilde kullandığınız ürün yüzünüzde daha doğal görünecektir.

5. Jelleri ve köpüren temizleyicileri sadece makyajı temizlemek için kullanmak

yanlis kullanilan guzellik urunleri

Temizleyici ürünler sadece akşamları makyajınızı temizlemek için değil, aynı zamanda sabahları da kullanıldığında çok daha etkili olurlar. Bu sayede geceleri cildinizde biriken sebumu, ölü deri hücrelerini ve tüm kir ve teri temizlemiş olursunuz. Ayrıca uygulama sırasında fırça, yüz kesesi gibi ürünlerle yüzünüzü ovalamaktan vazgeçmeniz ve asitli temizleyiciler kullanmanız daha iyi olacaktır; zira cildinizi sürekli ovalamak da kurumasına sebep olacaktır.

6. Yüz maskesini gece boyunca tutmak ya da tamamen kuruduktan sonra temizlemek

Her yüz maskesi kendi kullanım önerileri doğrultusunda uygulanmalıdır. Kullanım önerilerinde aksi yer almadıkça da maskeyi gece boyunca yüzünüzde bırakmak ciddi cilt sorunlarına yol açabilir. Kağıt yüz maskeleri de tamamen kurumadan çıkarılmalıdır. Bunu yapmazsanız, maske cildinizdeki doğal nemi de emmeye başlar ve bu da cildinizi kurutur. Aynı şekilde killi yüz maskeleri de nemin daha yavaş buharlaşması için kalın bir tabaka halinde uygulanmalı ve halen akışkan bir haldeyken ciltten çıkarılmalıdır.

7. Yüzünüzü alkol içeren losyonla ovmak

Her yüz losyonunun farklı etkileri vardır ve içerikleri de ürünün işlevine bağlı olarak farklıdır. Bununla birlikte, losyonların çoğu alkol içerir ve bunları çok sık kullandığınızda agresif kimyasallara tepki olarak cildiniz daha da fazla sebum üretmeye başlar. Ayrıca losyonlar, tüm yüze değil, cilt tipinize göre belirli bölgelere uygulanmalıdır.

8. Misel su uyguladıktan sonra cildi yıkamamak

yanlis kullanilan guzellik urunleri

Son yıllarda vazgeçilmez ürünlerden biri haline gelen misel sular losyona çok benzerler, tek farkları ise alkol içermemeleridir. Diğer aktif maddeleri (miseller) içerirler ve su ile yıkamadığınız takdirde uygulama sırasında topladıkları tüm kirler yüzünüzde kalır. Misel suyun cilt ile uzun süreli teması, suyun sabun gibi çalışmasına neden olur. Bu da tahrişe yol açar.

Bu ipuçlarının her durumda kendinizi güzel hissetmenize ve güzellik ürünlerini daha akıllıca kullanmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Sağlıklı bir cilt için bol su içmeyi de ihmal etmeyin!

Yazar hakkında

Soley Özsoy Bürümcek

Turizm işletme mezunu, organizasyon firmasında çalışan; seyahat etmeyi, yemek yapmayı ve yemeyi, modayı, sanatı, yepyeni şeyler keşfetmeyi seven, konfor alanının dışında kendini daha mutlu hisseden biriyim. Birçok şey gibi hayatın da paylaştıkça çoğaldığına inanırım.

2 yorum

Yorum yap