Saç Beyazlamasını Durdurmak Mümkün mü? - Maskaraa

Saç Beyazlamasını Durdurmak Mümkün mü?

erken yasta sac beyazlamasi

Zamansız saç beyazlaması hem kadınlar hem erkekler için bazen üzücü bir durum olabilir. Normalde saçımızın temel rengi beyazdır, hatta saça doğal rengini veren melanin pigmentinin oluşması daha doğmadan başlar. Zamanla saç kökleri pigment hücrelerini kaybeder ve böylece beyaz saç telleri oluşur. Biz yaş aldıkça saç hücreleri daha az melanin üreten vücudumuzda renk pigmenti saç katmanlarımıza ulaşamaz ve gri-beyaz saç tellerine dönüşmeye başlar.

Saç beyazlaması neden olur?

erken yasta sac beyazlamasi

Başta genetik faktörler olmak üzere; stres, sigara, hormonlar ve metabolik bozukluklar saçların beyazlamasına sebep olur. Alacağımız B ve B5 vitamini saç köklerimizi ve melanin hormonunu destekler. Balık, yumurta, süt, tam tahıllı ve baklagil ailesi gıdalarını tüketmiyorsak bu vitaminleri hap olarak tüketmekte fayda vardır (doğal gıdalar daha sağlıklı olur). Cildimiz vasıtasıyla güneşten aldığımız D vitamini saçlarımızın dökülmemesi ve kuru olmaması için gereklidir, mevsim sebebiyle alamadığımız D vitaminini beyaz ve kırmızı et ürünleri gibi gıdalarla desteklemekte fayda vardır.

Saç beyazlama yaşı

Yapılan araştırmalara göre beyaz ırktan olan insanların saçları ortalama 34 yaşından itibaren kırlaşmaya başladığını göstermektedir. 50 yaşından sonra bu oran %50 civarında, siyah ırkta ise saç beyazlaması ortalama yaş sınırı 44 olarak saptanmıştır.

Saç beyazlamasını durdurmak mümkün mü?

Doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olan saç beyazlığına erken yaşta yakalanmamak ve süreci uzatmak adına bazı önlemler almak mümkün. Gerekli olan vitaminleri doğal yollarla almak veya gıdaları özenle tüketmek, stresten uzak durmak, sigara içmemek, gereksiz ilaç almamak, kimyasal içeren saç boyalarını spreylerini mümkün mertebe az kullanmak. Doktorumuz erken saç beyazlamasına eğer bir tedavi yöntemi önermemişse doğal yöntemlerde bir nebze bu süreci uzatabilirsiniz. Ceviz kabuğu kürü, sarımsak kürü, papatya kürü ve lavanta yağı gibi uygulamaların faydası kanıtlanmıştır.

Saçlarda erken oluşan beyaz tellerden bazı insanlar rahatsız olurken bazıları da çekici bulabiliyor. Genç yaşta saçlarda oluşan beyazlıkları memnuniyetle karşılayan kadınlar günümüzde artmıştır. Boyatmak yerine doğal haliyle de güzel görünmenin mümkün olduğunu göstermektedirler.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Rüyam Öztürk

8 yorum

 • Rüyam hanımın haftalık yazılarını sabırsızlıkla beklerken ,tam üzerinde olduğum konudan geldi yazı ;müthiş .
  Kesinlikle verilen kürleri deneyeceğim.Umarım bununla alakalı tekrar yorum güncellerim çok heyecanlıyım:) Sevgilerimle

  • Çok teşekkür ederim İrem hnm; denemeleriniz başarılı sonuçlar verecektir doğal ürünler her zaman için tercih sebebi olmalı.

  • Teşekkür ederim geri dönüşleriniz için ; yorumlarınız yeni bir yazıda buluşmak üzere yazmama heyecan katıyor.

 • Kadın,erkek herkesin sorunu saç beyazlaması.Çok faydalı bilgiler vermişsiniz emeğinize sağlık????

 • Rüyam Hanım, gözleminize ve emeklerinize sağlık. Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş.

 • Teşekkürler Rüyam hanım, önerdiğiniz yöntemleri öğrenip deneyeceğim. Böyle güzel bilgiler vermeye devam edin lütfen.

 • Aydınlatıcı yazınız için çok teşekkür ederim.Doğal uygulamalarla saçların beyazlanmasını geciktirici önlemlerden söz etmeniz çok hoşuma gitti.Gençler bunlardan yararlanabilirler tabii.Ben beyaz saçlı olmaktan hoşlanmadığım için saçlarımı boyuyorum.Saçlarını boyamayan, özellikle de kırçıllı saçlı arkadaşlarımın saçlarını ise çok beğeniyorum.Rüyam Hanım , yeni konuları işleyen,yeni yazılarınızı bekliyor ,sağlıklı günler diliyorum..