Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

cocuklarda 2 yas sendromu

Çocuklarda iki yaş sendromu terrible two olarak da bilinir. Yaklaşık olarak 18. aydan başlayıp 40. aya kadar devam edebilen, çocukların aileleriyle inatlaştığı bir dönemdir. Peki çocuklar bunu neden yapar? Aslında bu dönemler bebekliğin bitip çocukluğun başlangıç dönemi olarak düşünülebilir. Çocuklar artık annelerinden bağımsız bir birey olduklarını fark eder ve ayrışmaya çalışırlar. Bir nevi bebek ergenliği de sayılabilir. Bu dönemlerde çocuğunuzun bu ayrışmayı sağlıklı olarak gerçekleştirememesi yetişkinlik döneminde kendilik problemlerine neden olabilir. İki yaş sendromunu rahat atlatmak için yapılabilecek şeylere birlikte göz atalım;

  • Ebeveynlerin yapmaları gerekenlerin başında çocuğa olan tutumlarında ölçülü ve dengeli olmak gerekiyor.
  • Çocuklara ağlamalarından ötürü kesinlikle ceza verilmemeli onun yerine çocuk sakinleştirilmeye çalışılmalıdır. Ancak burada önemli olan ebeveynlerin de sakin kalabilmesidir, çünkü çocuk ebeveynin duygusunu hissedebilir.
  • Çocuğun etrafı öğrenme yaşı olduğu için her şeyi merak eder ve sorar. Ebeveynler sabırla bu sorulara cevap vermeye çalışmalıdır.
  • En önemlisi sınır koymayı öğrenmek, yani çocuğa yeri geldiğinde hayır demeyi bilmektir. Sadece ağlaması kesilsin diye her istediğini yapmak, almak sadece o anı kurtarır. İleride çocuğun hayatta daha büyük sorunlar yaşamasına yol açabilir.

Unutulmaması gereken en önemli şey; bu dönemin gelip geçici olduğu ve bebeğinizin sizin sabrınıza ve şefkate ihtiyacı olduğudur.

Yazar hakkında

İpek Erol

Yorum yap