Detoks Nedir? Detoks Nasıl Yapılır? – Maskaraa

Detoks Nedir? Detoks Nasıl Yapılır?

detoks nedir

Detoks, vücudumuzda biriken toksinlerden arınmamızı sağlayan bir arınma yöntemidir. Günlük hayatta tükettiğimiz bazı hayvansal ürünler, ilave şekerli yiyecekler, alkol, beyaz ekmek gibi besinlerden aldığımız zararlı maddeler şehir hayatıyla birleştiği zaman vücudumuzda zararlı maddeler birikmeye başlar ve yaşam kalitemizi düşürmeye başlar. Detoks, bu zararlı toksinleri atmamızı sağlayarak vücudumuzun nefes almasını sağlar.

Detoksun faydaları nelerdir?

  • Detoks, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermemize yardımcı olur. Vücuttaki ödemi atarak şişkinliği giderir. Özellikle de egzersizle desteklenirse vücudun daha hızlı arınmasını sağlar ve kilo kaybını hızlandırır.
  • Kozmetik ürünlerin kullanımıyla cildimizde biriken kimyasal maddelerin arınmasını sağlayarak ciltte oluşan kızarıklık, alerjik reaksiyon, lekelenme gibi şikayetlerin azalmasını sağlar.
  • Vücudumuzda birikmiş maddelerin atılmasıyla halsizlik, uykusuzluk gibi problemler ortadan kalkar.
  • Kişi sağlıksız gıdalardan uzaklaştığı için kendini daha hafif ve enerjik hisseder.
  • Tüm organlarımızın işleyişini düzenler, erken yaşlanmayı önler.
  • Regl sancısını hafifletir.
  • İdrar yolları enfeksiyonu riskini azaltır.
  • Saçları güçlendirir ve parlaklık verir.
  • Selülit oluşumunu engeller.

Kimler detoks yapabilir?

Uykusuzluk, halsizlik, stres gibi problemler yaşayanlar, sindirim sistemi problemleri yaşayanlar, kilo vermeye çalışanlar, beslenme alışkanlıklarını düzene sokmaya çalışanlar, su ve sağlıklı besin tüketimini arttırmaya çalışanlar detoks yapabilir. Kilo problemi yaşayanlar, organ yetmezliği bulunanlar, 18 yaşından küçükler, hamileler, emziren anneler, ameliyat olmuş kişiler ve rahatsızlığı olanlar detoks yapmamalıdır.

detoks nedir
Detoks kaç gün yapılır?

Detoks bir arınma programıdır. Kilo verme amaçlı bir diyet olarak algılanmamalıdır. Düzenli olarak, belirli aralıklarla yapılması gerekir. İhtiyaca göre günlük yapılabilir veya 2-3 gün boyunca uygulanabilir ancak bu süre daha uzun tutulmamalıdır. Detoksu özellikle de mevsim geçişlerinde yapmak faydalı olacaktır.

Detoks nasıl yapılır?

Detoks, sıvı ağırlıklı olmalıdır. İşlenmiş, katı, sindirimi zor besinlerden uzak durulmalıdır. Sebze ve meyveler çiğ tüketilmelidir veya suyu içilmelidir. Bol bol su tüketilmelidir. Ceviz, fındık, badem, kinoa gibi gıdalarla desteklenmelidir. Baklagillerin tüketimi tamamen kesilmemelidir. Bu sırada sigara, alkol ve kafeinden uzak durulmalıdır. Sağlıklı beslenme yaşam tarzı haline getirilmelidir. Ayrıca detoks yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap