Doğal Deodorant Nasıl Yapılır?

Doğal Deodorant Nasıl Yapılır?

dogal deodarant nasil yapilir

Dışarıdan satın aldığımız ve cildimiz için kullandığımız pek çok ürünün içinde sağlığa zararlı olabilecek bir takım maddeler bulundurabiliyor. Oysa biz bu ürünleri kişisel bakımımız için ve sağlığımız için kullanıyoruz. Fakat farkında olmadan vücudumuza istemediğimiz zararlar veriyoruz.

Dışarıda satılan deodorant veya roll-onların içeriğindeki ağır kimyasal maddeler cildimize zararlar verebiliyor, koltuk altımızı tahriş edebiliyor. Benzer şekilde bu deodorantların kokuları da hoşumuza gitmeyebiliyor. Dahası, bazı araştırmalara göre sık deodorant kullanımı göğüs kanserine yol açabiliyor. Bunun nedeni, deodorantta bulunan maddelerin koltuk altındaki deriye nüfuz edip, göğse yakın olan bölgede birikmesi. Bu maddelerin merkezi sinir sistemi, kalp ve karaciğerde hasara neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca kimi insanlar ciltlerinde sürekli olarak kimyasal ürün kullanmak istemeyebilir.

Doğal Deodorant Nasıl Yapılır
İşte tüm bu sorunları ortadan kaldırmak için evde doğal ürünler ile cildi sağlıklı ve mutlu tutmak için kendi deodorantınızı evinizde üretmenizi öneriyoruz.

Doğal Deodorant İçin Neye İhtiyacımız Var?

  • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 1 yemek kaşığı mısır/buğday nişastası
  • 1 yemek kaşığı karbonat
  • 5 damla lavanta yağı

Aynı tarifi, kokusunu sevdiğiniz başka bir esans yağ kullanarak da yapabilirsiniz.

Doğal Deodorant Nasıl Yapılır?

Küçük bir karıştırma kabını alın ve hindistan cevizi yağı, karbonat ve mısır/buğday nişastasını ekleyin ve hafifçe ısıtarak karıştırın. Cildiniz hassas ise, karışım az miktarda su içerebilir. Malzemeleri iyice karıştırın ve son olarak esans yağı ekleyin; soğumaya bırakın. Ve tamam, doğal deodorantınız hazır.

Nasıl Kullanılır?

Parmaklarınızla karışımı alın ve koltuk altına sürtün. 1 dakika boyunca kurumaya bırakın ve doğal kokunun keyfini çıkarın. Hindistan cevizi yağı ayrıca cildinizin nemini almasına ve sert sprey deodorantlarının aksine yumuşak kalmasına yardımcı olur.

İçerisinde yabancı ve zararlı hiçbir madde bulundurmayan doğal ürünlerle yaptığımız deodorantımız ter kokusu önlenmesi ve koltuk altı rahatlığı için bizlere büyük bir kolaylık sağlayacak.

Yazar hakkında

Demre Dilay Tunçay

Yorum yap