Domatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

Domatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

domatesin cilde faydalari

Domatesin cilde faydaları nelerdir? Sorunuza cevap almak için yazımızı inceleyin.

Kahvaltılarımızı baş tacı, yemeklerimizin vazgeçilmesi, salatalarımızın olmazsa olmazı; tek kişilik dev kadro domatesin vücudumuza sağladığı faydalar saymakla bitmiyor. Çoğu zaman mutfaktaki kullanımından bahsedilen ve diğer yararları geri planda kalan domatesin zengin içerik özellikleri, genel sağlığımızın yanı sıra cildimiz için de büyük bir önem taşımaktadır. Domates, besin değeri sayesinde oldukça faydalı bir yiyecek olmasının yanı sıra cilt güzelliği açısından da hatırı sayılır bir öneme sahiptir.

Domatesin cilde faydaları nelerdir?

Barındırmakta olduğu vitamin ve minerallerle sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmamızı sağlayan domates, aynı zamanda kuru ciltleri nemlendirmekte olup yağlı ciltlerin de yağ oranını dengelemektedir. Bu nedenle, domates tüketmek, pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyenler için en önemli adımlardan biridir.

Domates, tüm bu faydalarının yanı sıra çağımız toplumunun en ciddi tehditlerinden biri olan zararlı ultraviyole ışınlara karşı da cildimizi korumakta olup, güneş ışığının cildimizde lekelere yol açmasını önler.

Domatesin en önemli faydalarından biri de içerdiği antioksidanlar sayesinde cildi canlandırması ve yenilemesidir. Domatesin içerdiği salisilik asit ise, ciltteki sivilceleri kurutarak yok olmalarını sağlamaktadır.

domatesin cilde faydalari

Genişlemiş olan cilt gözeneklerinden şikayetçiyseniz, bunun çözümünü de domateste bulabilirsiniz. Cildi sıkılaştırma özelliği sayesinde domates, genişleyen cilt gözeneklerini küçültmektedir.

Ten renginizi birkaç ton açmak istiyorsanız bunun için de domatesi doğal bir beyazlatıcı olarak kullanabilirsiniz. Oldukça etkili bir ten rengi açıcıdır.

Cildiniz mat ve solgun görünüyorsa bunun sebebi, cildinizin yüzeyinde biriken ölü cilt hücreleri olabilir. Domates tüketimi sayesinde, ölü cilt hücrelerinizi kolayca yok edebilir ve cildinizin ışıldayan bir temizliğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Domatesin içerdiği A, C ve K vitaminleri, besleyici özellikleriyle cildinizi güzelleştirmekte ve aknelerin tedavi edilmesine yardımcı olmakta; antioksidanlar ise vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşarak, cildinize kalıcı bir gençlik ve güzellik sağlamakta, adeta bir gençlik iksiri görevi görmektedir.

Domatesin içeriğinde yüksek oranda bulunan C ve doğal bir yaşlanma geciktirici olan E vitaminleri ise; hücrelerin yenilenmesinde büyük rol oynar ve böylece cildi korur. Aynı zamanda vücudumuzun kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmasına da yardımcı olur. E vitamini aynı zamanda doğal bir yaşlanma geciktirici olup, ciltte oluşan kızarıklıkların giderilmesini sağlar.

Siz de günde en az bir adet domates yiyerek, hem cildinizin güzelliğini arttırabilir hem de kalıcı bir gençlik sağlayabilirsiniz.

Yazar hakkında

İrem Uzel

Yorum yap