Eyeliner Nedir? Eyeliner Nasıl Sürülür? | Maskaraa

Eyeliner Nedir? Eyeliner Nasıl Sürülür?

eyeliner nedir

Eyeliner nedir, eyeliner nasıl sürülür ve eyeliner çeşitleri nelerdir tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Günlük makyajımızın da, özel bir davete giderken yaptığımız makyajın da vazgeçilmez bir parçası olan eyeliner, gözlerimizin şeklini ortaya çıkararak göz makyajımıza bambaşka bir hava katar. Ancak uygulaması en zor makyaj malzemelerinden biridir. İki gözü birbirine eşitlemek için uğraştığımız yarım saatin sonunda bütün göz makyajımızı silmek zorunda kalabiliriz. Evde yaptığınız pratiklerle elinizi alıştırdıktan sonra yazımızdaki ipuçlarından faydalanarak göz makyajınıza çarpıcı bir hava katacak kusursuz bir eyeliner nasıl sürülür öğrenebilirsiniz.

Eyeliner nasıl sürülür?

1- Nemlendirici

Gözlerinizi, her makyajdan önce yaptığınız gibi nemlendirin. Bu makyajın en önemli adımlarından biridir. Kuru bir göz kapağı hem ürününüzü uyguladığınızda gözünüzün tahriş olmasına neden olabilir, hem de kabuk kabuk bir görünümle makyajınızın kötü görünmesine neden olur.

2- Kapatıcı

Göz altı kapatıcınızı baz görevi görmesi için göz kapaklarınıza uygulayın. Kapatıcı, göz kapaklarınızın renklerini eşitleyerek eyelinerın daha belirgin ve güzel olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda, baz görevi görerek eyelinerınızın çizgilere girerek bozulmasını önleyecektir.

3- Eyeliner

Gözünüzün şekline göre kirpiklerinizin başlangıç noktasından veya gözünüzün ortasından kirpiğinizin bitiş noktasına kadar ince bir çizgi çekin. Kuyruğu çekmeden önce diğer gözünüze de aynısını yapın. Adım adım gitmek, eyelinerın iki gözde de eşit olmasına yardımcı olur.

Çizginizi çektikten sonra sıra kuyruk yapmaya geldi. Kirpiğinizin bitiş noktasından çektiğiniz çizgiyi takip ederek hafif yukarı doğru kuyruğunuzu çekin ve eyelinerınızla, istediğiniz kalınlığı göz önünde bulundurarak bir üçgen oluşturun. Aynı işlemi diğer gözünüze de uygulayın ve içlerini doldurun. Bu sayede hata yapma oranınız azalacaktır.

eyeliner nasil surulur

Kuyruk yapmakta hala zorlanıyorsanız kredi kartından veya şeffaf banttan yardım alarak kuyruk çizginizi belirleyebilir veya eyelinerınızı uygulamadan önce göz kalemi ile çizebilir ve sonrasında üzerinden eyeliner ile geçebilirsiniz. Küçük taşmalar veya hatalar meydana geldiyse telaşlanmayın. Kulak çubuğu ve makyaj temizleyici ile rötuş yapabilirsiniz.

Eyeliner çeşitleri nelerdir? Hangisini seçmeliyim?

Öncelikle, kullanacağımız eyelinerı doğru seçmemiz gerekiyor. Piyasada çeşit çeşit eyeliner var. Peki bunlardan hangisi benim için uygun? Eğer eyeliner sürmeye yeni başladıysanız ve daha acemiyseniz keçe uçlu, kalem şeklindeki eyelinerları tercih edebilirsiniz. Kolay bir uygulamanın yanı sıra üst üste uygulama imkanı vererek hata yaptığınızda düzeltmenizi oldukça kolaylaştırır.

Eyelinerınızla uzun saatler geçirmek istiyorsanız ve dışarıda tazeleme riskine girmek istemiyorsanız küçük bir kavanozla satılan ve özel ince uçlu eyeliner fırçasıyla uygulanan jel eyelinerları tercih etmelisiniz. Fırçayla uygulanmasına rağmen kolay bir uygulama imkanı verir ancak hızlı sabitlendiği için yeni başlayanlar için iyi bir tercih değildir.

Artık elinizin alıştığını düşünüyorsanız, ince çizgiler çizmenize olanak sağlayan likit eyelinerları tercih edebilirsiniz. Ancak likit formundan dolayı kuruması birkaç dakika alabilir ve uygulaması ne yazık ki diğer eyeliner çeşitleri kadar kolay değildir.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap