Evde Diş Macunu Nasıl Yapılır?

Evde Diş Macunu Nasıl Yapılır?

ev yapimi dis macunu

Diş macunu nasıl yapılır, doğal diş macunu yapımı, doğal diş macunları nasıl kullanılır, doğal diş macunu tarifleri hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Her gün tükettiğimiz gıda ürünlerinden kullandığımız kozmetik ürünlerine, market rafından aldığımız her ürün yapısında kimyasal katkı maddeleri içeriyor ve bu maddelerin sağlığımız üzerinde yıkıcı etkileri mevcut. Hal böyle olunca bilinçli tüketiciler tercihlerini organik ya da ev yapımı ve katkısız ürünlerden yana kullanıyorlar. Siz de katkı maddelerine karşı ev yapımı doğal ürünler kullanma trendini takip ediyorsanız, çok pratik ve kolay tariflerle evde kendi doğal diş macununuzu yapabilirsiniz.

Evde doğal diş macunu tarifleri

Piyasada satılan diş macunları yapısında paraben, florid ve gliserin gibi sağlığımıza oldukça zararlı bir takım kimyasallar barındırmaktadır. Bu kimyasalların zararlı etkilerine maruz kalmamak için evde hazırlayabileceğiniz kolay ve pratik diş macunu tariflerini deneyebilirsiniz.

Bir kavanozun içerisinde 3 çorba kaşığı karbonat ve 2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırarak macun kıvamına getirin. İsterseniz karışımınıza 10-15 damla esansiyel nane yağı ya da bitkisel gliserin ekleyebilirsiniz.

Evde Diş Macunu Nasıl Yapılır

Eğer çok daha pratik bir tarif dilerseniz, küçük bir kavanozun içinde 2 çay kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı blendır da çekmiş olduğunuz kuru naneyi birkaç damla su yardımı ile karıştırarak, diş macunu olarak kullanabilirsiniz. Kuru nane ağız içerisindeki mikropları yok ederek ve sizleri ferah bir nefese kavuşturacaktır.

Ev yapımı doğal diş macunları nasıl kullanılır?

Evde hazırladığınız diş macununuzu hava geçirmeyen kapalı bir kapta muhafaza etmelisiniz. Diş fırçanız üzerine aldığınız küçük bir parça macun ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz ve ağzınızı ılık su ile çalkalayarak temizleyebilirsiniz. Günde iki defa macun ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Yapısında satın aldığınız macunlarda ki gibi köpürtücü kimyasallar olmadığından, ev yapımı macununuzun köpürmesini beklemeyin. Tamamen doğal malzemelerle katkısız hazırladığınız macunlarınız için tavsiye edilen kullanım süresi 1-2 aydır.

Yazar hakkında

Hatice Özlem

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümü mezunu. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap