Cilt Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Cilt Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

cilt kirisikliklari nasil giderilir

Cilt kırışıklıkları nasıl giderilir? Cilt kırışıklıkları neden olur? Cilt kırışıklıkları nasıl giderilir? Cilt kırışıklıkları için ne yapmalı tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Cilt kırışıklıkları, belirli yaşlardan itibaren ortaya çıkar ve kadınlar kadar erkekleri de rahatsız eder. Özellikle de şehir hayatı koşuşturması ve artan çevre kirliliği sebebiyle erken yaşlanma günden güne çoğalmaktadır. Pahalı kırışıklık giderici kremlere ve botoks gibi yöntemlere para dökmeden de cilt kırışıklıklarınıza veda edebilirsiniz.

Cilt Kırışıklıkları Neden Olur?

Cilt kırışıklıklarının önüne geçebilmek için önce oluşum sebeplerini bilmelisiniz ve buna göre önlem almalısınız. Vitamin eksiklikleri, güneşe maruz kalmak, aşırı kozmetik ürünlerinin kullanılması, çevre kirliliği, stres, sigara ve aşırı kahve tüketimi, aşırı mimik kullanımı ve cildin nemsiz kalması cilt kırışıklıklarının oluşmasını hızlandırır.

cilt kirisikliklari
Cilt Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Cilt kırışıklıklarını gidermek için ilk yapmanız gereken cildinizin nem dengesini korumaktır. Bunun için günlük cilt bakımınızı aksatmamalı, su bazlı nemlendiriciler kullanmalı ve ihtiyacınız varsa haftalık olarak nem verici maskeler yapmalısınız. Bunun yanında günlük su ihtiyacınızı karşılamak için günde 2.5 litre su içmelisiniz.

Güneş ışınlarına direkt maruz kalmak cildin elastik yapısının bozulmasına yol açtığından dolayı cilt için çok zararlıdır. Bu nedenle, özellikle yaz aylarında, öğle vakti dışarı çıkmaktan kaçınmalı ve düzenli olarak güneş kremi kullanmalısınız. Güneşin en tepede olduğu saatler güneş gözlüğü ve şapka ile korunmalısınız.

Cildin su seviyesini düşürdüğü için sigara ve aşırı kahve tüketimi erken yaşlanmaya neden olur. Sabah içeceğiniz bir bardak kahve metabolizmayı hızlandırdığı için önerilmekle birlikte aşırı kahve tüketimi sağlığınıza zararlıdır.

Yüz kaslarınızın yeterince çalışmaması cildin kırışmasına davetiye çıkarır. Bu nedenle günde bir kaç dakikanızı ayırarak yüz yogası yapabilirsiniz. Ayrıca bol bol gülmek kaslarınızı çalıştırmakla birlikle daha genç görünmenizi ve mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Bir kaç yumurtanın beyazını bir kaba ayırın ve yüzünüze masaj yapın. Yüzünüzde 10-15 dakika kuruduktan sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Yumurtada bulunan E ve B vitamini cildinize çok iyi gelecektir.

İklim şartları, çevresel etkenler veya cildinizin yapısı nedeniyle cildiniz kurur. Bu kuruluk kırışıklıklara davetiye çıkarmaktadır. Zeytinyağı ile yüzünüze ve boyun bölgenize yapacağınız bir kaç dakikalık masaj, cildinizin yumuşak olmasını sağlayacak ve sağlıklı bir görünüm kazandıracaktır. İçinde, E vitamini başta olmak üzere bir çok vitamin barındıran zeytinyağı kırışıklıkları önleyecek ve cildinizi rahatlatacaktır.

Limonu dilimleyin ve kırışıklıklarınızın üzerine masaj yapın. Limonun içindeki asit ve C vitamini, yüzünüzdeki kırışıklıklarınızı azaltacak ve cildinizin daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

Önerilerimizi düzenli olarak uygulayarak ve kendinize iyi bakarak yüzünüzdeki çizgilerin önüne geçebilirsiniz. Fakat şunu da unutmamalısınız ki, kırışıklıklar zamanın getirdiği çizgilerdir ve yaşanmışlıkları temsil eder. Bu nedenle kendinizle barışık olmalı, bol bol gülmeli ve kendinizi mutlu etmelisiniz. Önemli olan ruhunuzun genç kalmasıdır.

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap