Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

filtre kahve nasil yapilir

Sizde kahve içmeyi yaşam biçimi haline getirenlerden misiniz? Eğer öyle iseniz bu yazıya bir göz atmanızı tavsiye ederim. Evde kendi imkanlarınız ile kahve dükkanlarındaki gibi filtre kahve nasıl yapabilirsiniz? Filtre kahve yapmanın püf noktaları nelerdir? Bu sorularınızın cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Eğer evde bir filtre kahve makinesine sahipseniz orta kalınlıkta öğütülmüş kahve kullanmalısınız. Filtre kahve de en önemli nokta kahveyi iyi demlemektir. Öncelikle kahvenizi üst kısımdaki hazneye yerleştirin. Ardından su haznesine kahveyle orantılı olacak şekilde su ekleyin ve kapağını kapatın. Düğmesine bastığınız zaman filtre kahve demlenmeye başlar. Damla damla akmaya başlayan kahvenin tamamı alt haznede birikince içime hazır hale gelir. Son derece pratik olması sebebiyle filtre kahve makinesi en çok kullanılan demleme yöntemlerinden biridir.

french press

Evinizde filtre kahve makinesi bulunmuyorsa filtre kahve makinesinden sonra en pratik demleme yöntemi olan kahve presini deneyebilirsiniz. Bu demliklere french press de denilmektedir. Öncelikle suyu kaynatın; kaynadıktan sonra ağzı açık bir şekilde 1 dakika bekletin. Çünkü kaynar su kullanmak kahvenin yanmasına ve acımasına neden olur. Bu da kahvenizin o güzel aroması yerine acımsı bir tat almanıza sebep olur. Onun için kahvenizi kaynar su ile demlememeye dikkat etmelisiniz. Beklerken french press ve fincanları sıcak sudan geçirin. French Presse her fincan için ortalama 1.5 tatlı kaşığı kalın öğütülmüş kahve koyun. Kahvenizi daha sert istiyorsanız kahve oranını artırmak yeterli olacaktır. Daha yumuşak olsun istiyorsanız bu oranı azaltmak yerine kahvenize süt ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız sıcak suyun yarısını french pressin içinde olan kahvenizin üzerine dökün. 15 saniye bekledikten sonra 1 dakika boyunca kahvenizi hızla karıştırın. Filtre kahve bu şekilde kabaracaktır. Daha sonra kalan sıcak suyunuzu kahvenizin üzerine yavaşça dökün ve son bir kez karıştırın. Daha sonra kapağını kapatın ve süzdürmeye başlamadan önce 4 dakika bekleyin. 4 dakikanın sonunda french pressinizi kahvenizi süzdürmek için yavaşça bastırın. Bu işlemin sonunda filtre kahveniz hazır olacaktır.

Yazar hakkında

Remziye Şahin

Kırklareli Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı mezunu, Habertürk TV ve Show TV de çalışmakta. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam etmektedir.

Yorum yap