Ekonomik Bir Tatil İçin 10 Öneri

Ekonomik Bir Tatil İçin 10 Öneri

ekonomik tatil onerileri

Tatil yapmak istiyorsunuz fakat ayırabileceğiniz fazla bütçeniz yok mu? Yeni yerler keşfetmek istiyorsunuz fakat planladığınız bütçeyle bunu yapamayacağınızı düşünüp sürekli erteliyor musunuz?

Peki ya tatil deyince aklınıza ilk ne geliyor? Eğer lüks oteller, pahalı yemekler, büyük otel odaları geliyorsa ve bu şartlar olmadan tatil nasıl yapılır sorusuna cevap arıyorsanız ya da aklınıza bunlar gelmiyor fakat alternatif fikirler arıyorsanız doğru yerdesiniz. 🙂 Çok para dökmediğiniz, tüm yıl para biriktirip ya da taksitlendirip borca girmediğiniz tatil önerileri için yazımızı okumaya devam edin.

1- Tatil için para biriktirin

tatil icin para biriktirmek

Tatil bütçenizi bir haftalık ya da bir aylık gelirinizden karşılamak yerine, azar azar para biriktirirseniz kendinizi zora sokmamış olursunuz. Bunun illa ki büyük miktarlarda yapılması da gerekmiyor üstelik, her gün bir kutuya atacağınız gün içinde cüzdanınızda ya da cebinizde kalmış 1-2 TL bozukluğun bile birkaç ay sonra size ne kadar kolaylık sağlayacağına inanamayacaksınız.

2- Tatil için sezon dışını tercih edin

Tatilinizi sezon dışında yapma şansınız varsa bunu kullanın derim çünkü tatil sezonlarında gitmek istediğiniz yerler pahalı ve kalabalık olacaktır.

3- Tatil için araştırma yapın

Tatilde fazla harcama yapmanın sebebi genelde iyi planlamamaktır. Eğer gideceğiniz yeri, ulaşım imkanlarını, hangi şartlarda ve nerede kalabileceğinizi, gezilecek yerleri iyice araştırır ve planınızı ona göre yaparsanız kötü sürprizlerle karşılaşma oranınızı epey azaltmış olursunuz. Ben tatile giderken mutlaka nasıl ulaşacağımı, nerede kalacağımı, nerelere uğrayacağımı planlayıp; hatta yazıya döküp ve yerimi ayırtıp gidiyorum. Böylece hem nelerle karşılaşacağımı bildiğimden ona göre önlem alıyorum, hem de gittiğim yerdeki zamanımı en verimli şekilde değerlendiriyorum. Eğer tatilinizi yurt dışında yapmak istiyorsanız ve henüz bir pasaportunuz yoksa pasaport başvurusu yapmadan önce pasaport için gerekli evraklar hakkındaki bu yazıya da mutlaka göz atmalısınız.

4- Yakın güzergahları tercih edin

Tatil harcamalarınızı kısmanın bir diğer yolu da seyahat masraflarını kısmaktır. Bunun için özel aracınızla da toplu taşıma aracıyla da seyahat yapıyor olsanız daha yakın güzergahlarda tatil yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem tatilinize ayırdığınız zamanın çoğunu yolda geçirmemiş olursunuz hem de masrafınızı azaltmış olursunuz.

5- Ulaşımı ucuza getirin

Eğer arabanız yoksa veya yolculuğa arabayla çıkmak istemiyorsanız fakat gideceğiniz yerde görmek istediğiniz, toplu taşıma araçlarıyla ulaşılamayacak bir yer varsa size tavsiyem taksiye alternatif olarak, daha uygun fiyatlı olan Uber‘i tercih etmeniz. Uber hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

6- Çadırda veya karavanda kalın

kaynaklar koyu izmir

Eğer doğayla iç içe olmayı seviyorsanız yazımın bu kısmı tam size göre. Doğada ve hesaplı bir tatil istiyorsanız çadırda kalmayı tercih edebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğraf benim katıldığım kamp etkinliklerinden birine ait; siz de hem tatil yapıp hem de sosyalleşmek isterseniz toplu kamp etkinliklerine katılabilir, dünyanın her yerinden gelen sizin gibi kamp severlerle tanışabilirsiniz. Üstelik çadırda uyurken şişme yatak ile ev konforunu yakalayabileceğinizi biliyor muydunuz? Çadır kampı ile ilgili daha fazla şey öğrenmek için yayınlanacak yeni yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Eğer çadırda kalma fikrinden hoşlanmadıysanız seyahatinizde size eşlik edecek ufak bir ev olan karavanda kalmayı tercih edebilirsiniz. Üstelik karavanla seyahat etmek için karavan satın almanız gerekmiyor, karavan kiralayan birçok firma bulabilirsiniz.

7- Toplu taşıma kartı / Müzekart satın alın

Eğer siz de benim gibi gittiğiniz şehrin kültürel, tarihi ve turistik yerlerini gezmeden dönmek istemeyenlerdenseniz; gittiğiniz şehrin toplu taşıma kartını alarak daha uygun fiyatlı bir ulaşım sağlayabilir, Müzekart çıkararak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı‘na bağlı birçok müze ve ören yerini ücretsiz gezebilirsiniz. Müzekart hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

8- Yemeğinizi ucuza getirin

Tatilde en çok para harcanan şeylerden birisi de yeme-içmedir. Bunun önüne geçmek için önceden gideceğiniz şehrin mutfak kültürünü ve orada nelerin tadılması gerektiğini araştırabilir, pahalı restoranlarda yemek yerine sokak lezzetlerini tercih edebilirsiniz. Hatta biraz erzak alışverişi ile kendi yiyecek-içeceğinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Eğer karavanda kalmayacak olanlar imkanlarının olmadığını düşünüyorsa, kendiniz hazırlayacağınız bir soğuk sandviç ve sallama çay da güzel bir öğün olabilir. Daha uzun ömürlü olması için artan yiyeceklerinizi de kilitli naylon torbalarda muhafaza edebilirsiniz.

9- Gereksiz alışverişten kaçının

alisveris yapmak

Tatil harcamalarınızı kısmanın bir başka yolu da ihtiyacınız olmayan şeylere para ödememek. Bugüne kadar farkına varmamış olabilirsiniz fakat tatillerde düşünmeden yaptığımız harcamalar masraflarımızı o kadar artırıyor ki. Gittiğimiz yerlerden aldığımız oraya özgü hatıralar tabi ki çok hoş fakat birçok ürünün fiyatının turistik yerlerde daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz?

10- Çantanızı tekrar kontrol edin

Bir diğer önemli detay ise yolculuk öncesinde yanımızda bulunması gereken malzemeleri tekrar kontrol etmek. Sonuçta ekstra bir harcama çıkmasını istemezsiniz değil mi?

Şimdiden iyi tatiller dilerim. 🙂

Yazar hakkında

Zeynep Gül Alkan

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 3. sınıf öğrencisi. Mutlu Çocuklar Diyarı MU-ÇO'da üniversite temsilcisi; kampçılık ve latin dansları ile ilgileniyor. Psikoloji, diksiyon ve fotoğrafçılık eğitimleri almakla beraber maskaraa.com'da çeşitli konularda yazılarına devam etmektedir.

Yorum yap