Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Bazı olumsuz durumlar sizi fondöten lekesi nasıl çıkar diye kara kara düşünmeye zorlayabilir. Makyajımızın vazgeçilmez parçası olan fondötenler kolayca giysilerimize bulaşabilir veya üzerimize dökülüp keyfimizi kaçırabilir. Fondöten lekesini silerek çıkarmaya çalışmak, yapılacak en büyük hatalardan biridir. Böyle bir durumda, ne yapmanız gerektiğini sizler için araştırdık.

Öncelikle, leke kumaşa işlemeden hemen müdahale etmeliyiz. Ne kadar çabuk müdahale edersek işimiz o kadar kolaylaşır. Gliserin çözücü, yapısı sayesinde lekelerle savaşmamızda en önemli maddelerden biridir. Suyun içine bir kaç damla gliserin koyun ve renk vermeyecek bir bez ile lekeyi yaymadan hafifçe silin. Ardından beyaz sabun ile elinizle veya hassas yıkamada yıkayın.

Lekeniz kuruduysa ve yayıldıysa umutsuzluğa kapılmayın. Giysinizi oksijenli suya koyun ve çitileyip elinizle veya hassas yıkamada yıkayın. Eğer elinizde oksijenli su veya gliserin yoksa beyaz sirke de işinizi görecektir. Lekenin üzerine beyaz sirke dökün ve lekeli bölgeyi kumaşınızı yıpratmayacak şekilde, hafifçe çitileyin. Leke geçene kadar bu işlemi tekrarlayın. Sonrasında yıkadığınızda fondöten lekesinin artık orada olmadığını göreceksiniz.

fondöten lekesi nasip cikar

Fondöten lekesi çıkarmada en iyi yollardan biri de alkoldür. Tıraş köpüğü, içinde bulunan alkol sayesinde kumaşınıza zarar vermeden lekeyi çözecektir. Lekenizin olduğu bölgeye biraz tıraş köpüğü sıkıp nazikçe fırçalayın. Daha sonra giysinizi düşük sıcaklıkta çamaşır makinenizde yıkayın.

Fondöten lekesi nasıl çıkar diye kara kara düşünüyor fakat uğraşacak vakit bulamıyorsanız ılık su bulunan bir kaba biraz bulaşık deterjanı koyun ve fondöten lekesi bulaşmış giysinizi bir kaç dakika bekletip yıkayın.

fondöten lekesi nasip cikar

Eğer lekeniz ipek gibi narin bir kumaşa bulaştıysa ve kumaşınıza zarar vermekten korkuyorsanız, lekenin üzerine asetat döküp bir kaç dakika sonra durulayın. Alkolün leke çıkarmadaki mucizesine siz de tanık olacaksınız.

Keten ve pamuklu kumaşlardan fondöten lekesini çıkarmak oldukça kolaydır. Limon ve amonyak ile lekeyi temizleyip sonrasında makinenizde yıkayın. Lekenin ne kadar kolay çıktığını göreceksiniz.

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap