Hamilelikte Adet Görülür Mü?

Hamilelikte Adet Görülür Mü?

hamilelikte adet gorulur mu

Hamilelikte adet görme durumu kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber hem olan hem de olmayan bir durumdur. Bazı kadınlar hamileyken hiç adet görmezken bazı kadınlar ise bir veya birkaç kez kanama geçirebilirler. Bunun genetik yatkınlıkla da ilgisi vardır. Yani ailenizin geçmişinde bu durumu yaşayan kadınlar varsa sizin de bu durumu yaşama ihtimaliniz artar.

hamile
Üstüne Görmek Ne Demektir?

Hamileyken adet görmeye üstüne görmek tabiri kullanılır. Bunun farklı söylemleri de olabilir. Bu durum hamile olup gene de adet gören kadınlarda kullanılan bir tabirdir. Üstüne görmek adet kanamasından daha farklı olur. Hem yapısal hem de miktar olarak bu durum normal adet kanamasından daha yoğun ve düzensiz şekilde gelişir. Böylesi bir durum rahim içindeki embriyonun yerleşme çabasından kaynaklanır ve kanamaya sebep olur.

hamile
Aslında hamileyken adet olunmaz. Yani normal dönem regl geçirmezsiniz. Bu gördüğünüz az bir kanama ya da lekelenme olabilir. Hamileliğin ilk aylarında bu tarz kanamalar normal karşılanır. Elbette bu kararı en iyi verecek kişi doktorunuzdur.

Hamilelikte Meydana Gelen Kanamaların Sebepleri

  • Üstüne görme durumu
  • Servikal enfeksiyona bağlı durumlar
  • Rahim kaynaklı durumlar
  • Plasentanın konumu
  • Düşük ihtimali

Tüm bu ihtimaller içinde sizin durumunuzun hangisi olduğuna doktorunuz gerekli muayene ve tahliller sonucunda karar verecektir. Eğer hamileyseniz ve az da olsa bir kanama geçiriyorsanız hemen bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir. Size en doğru bilgilendirmeyi doktorunuz yapacaktır.

Yazar hakkında

Ayşenur Gökçe Can

Uludağ Üniversitesi mezunu. Evli 2 çocuk annesi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap