Gebeliği Etkileyen Hastalıklar Nelerdir?

Gebeliği Etkileyebilecek Hastalıklar Nelerdir?

gebeligi etkileyen hastaliklar nelerdir

Gebelik süreci her annelerimizin anatomisinin zorlandığı dönemlerden bir tanesidir. Gebe olan kadınlarımızın vücudunda sürekli bir değişim hali meydana gelir. Vücutta değişimler meydana geldiği zaman annelerimizin savunma mekanizmaları neredeyse çöker. Annelerimizin hormonal değişimi savunma mekanizmasının yıpranmasında da etkilidir. Savunma mekanizmalarının zayıflığı sonucunda gebeliği etkileyen hastalıklar meydana gelir. Bu hastalıklar nelerdir gelin birlikte göz atalım.

Anemi

Bebeğinizin gebelik sırasında artan ihtiyaçları annelerimizin demir ihtiyacını fazlalaştırır. En iyi demir kaynakları karaciğer, dalak, etler, pekmez, yumurta sarısı, kurutulmuş meyve, fındık vb. şeyleri tüketilmesinde fayda vardır.

Kızamıkçık

gebeligi etkileyen hastaliklarnelerdir

Gebeliğinizin ilk 3 ayında ve yeni organ oluşumu döneminde annenin kızamıkçık hastalığına yakalanması bebeğe çok ağır zarar verebilir ve zekâ geriliği, organ eksikliği, ya da organda işlev bozukluklarına yol açabilir. Annelerimiz kızamıkçık hastalarıyla aynı ortamda bulunmamaları gerekir. Ayrıca gebelikten önce her kadınlarımızın koruyucu aşı vurulmaları gerekir (doktor kontrolü dahilinde).

Sarılık

Başlangıçta ateş, halsizlik, bulantı, kusma, iştahsızlık gibi şikayetler görülebilir. Daha sonra hastanın göz akı sararır ve idrar rengi koyulaşır. Sarılık anneden bebeğine plasenta yoluyla geçer. Fetüsün organlarından çeşitli hasarlara ve sakatlıklara, düşüğe ve erken doğuma sebep olabilir.

Diyabet

gebeligi etkileyen hastaliklar nelerdir

Diyabet insülin yetersizliği sonucu oluşan metabolik bir hastalıktır. Gebeliğinizde hem sizin hem de bebeğinizin hayatını olumsuz yönde etkiler. Daha önce dört kilo ve üzerinde iri bebek doğmuşsa, annenin ailesinde şeker hastalığı varsa, fazla su içiyor, fazla yemek yiyor ve fazla idrar çıkarıyorsa diyabet olabileceğinden şüphe edilmeli ve gebe olan annenin kesin bir doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

Kalp hastalıkları

Gebe olan kadınlarımızda nefes darlığı, çarpıntı, kolay yorulma, varsa günlük işlerinde bile yaparken bu durumda daha artıyorsa kalp hastalığı olabileceği düşünülüp kesin tanı için doktorunuza başvurulmalıdır.

Gebelik zehirlenmesi

Gebeliğinizin son 3 ayında yüksek kan basıncı (hipertansiyon) idrarınızda protein ve ödem görülmesi gebelik zehirlenmenizin belirtisi olabilir. Küçük tansiyon 8,5 büyük tansiyon 16-18 olanlarda yüz, göz, el, ayak parmak ve karında şişme, vulvada şişme olan gebelerde toksemi başlama riski olup hemen hastanede kontrol altına alınması gerekir.

İncelemiş olduğumuz hastalıkların annelerimize ve bebeklerinize zarar vermeden doktor kontrolü altında tedavi edilmelidir. Bebeklerinizin ihtiyacı olan besinleri doğal yollardan sağlanması daha sağlıklı olacaktır. Bunun için annelerimizin belirli aralıklarla doktor kontrolünden geçmeleri gerekmektedir. Kendinize ve bebeğinize iyi bakın ve sağlıkla kalın.

Burada yazılanlar sadece bilgi amaçlı olup, olası bir durumda doktorunuza başvurmanız hem kendiniz hem de bebeğiniz için daha sağlıklı olacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Hazel Çalışkan

Okan Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü mezunu. İstanbul'da yaşıyor. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap