Havuç Yağının Faydaları

Havuç Yağının Faydaları

havuc yaginin faydalari

Havuç yağı, havuç özünden elde edilen mucizevi bir yağdır. A, B1 ve B16, E, C ve D vitaminleri içermektedir. Özellikle havuca turuncu rengini veren beta karoten vücutta A vitaminine dönüşür.

Havuç yağı ile saç bakımı

Havuç yağını sadece parmak uçlarınıza sürüp saç diplerinize masaj yapar gibi uygularsanız hem kan akışınız hızlanacak hem de saç köklerinize daha fazla oksijen gitmesi sağlanacaktır. Daha sonra şampuanla saçlarınızı durulamayı unutmayın.

Ayrıca bir kasenin içerisine yarım çay bardağı havuç yağı koyun. Parmak uçlarınızla saçlarınıza masaj yaparak güzelce yedirin. 10 dakika boyunca masaj yapmanız gerekmektedir. İşleminiz bittikten sonra yaklaşık yarım saat bu şekilde bekletin. Ardından ılık suyla şampuanlayarak saçlarınızı yıkayın ve durulayın. Haftada 1 kere uygulayacağınız bu yöntem sayesinde 1 ay gibi kısa bir sürede etkisini göreceksiniz. Saç kurulukları ve dökülmeleri gibi birçok saç probleminde faydalı bir uygulamadır.

Havuç yağı, saç tellerini kalınlaştırır, yumuşatır. Kırıklarını onarır, saç derisinin kuruluğunu alır ve dökülmeyi önler.

Havuç yağının cilde faydaları

Havuç yağının içerisinde bulunan A vitamini cildi yenilemek için oldukça etkilidir. Cilde canlılık kazandırır. UV ışınlarına karşı cildi korur. Cilt kırışıklıklarına ve erken yaşlanma belirtilerine karşı önleyicidir. Doğru kullanımda ciltteki pullanmaları gidermektedir. Bronzlaşma karışımlarında yer alır.

havuc yaginin faydalari

Havuç yağı ile cilt bakımı

Rende havucu ayçiçek yağıyla bir kavanozda karıştırıp kaynar suda bekletip (ağzı açık bir şekilde) sıvı olarak ağızdan alırsanız cildinizdeki yanık lekelerini sökecektir. Sabah akşam 1 tatlı kaşığı şeklinde tüketebilirsiniz. Havuç yağını zeytinyağı ile birlikte karıştırarak krem gibi yüzünüze sürüp iyice yedirdikten sonra kalan kısmı peçete yardımıyla silebilirsiniz. Fazla yağ göz etrafında yağ bezeleri oluşmasına sebep olabilir. Haftada bir bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Bal, yoğurt, süt ve limon gibi ürünlerle karıştırılarak kullanılırsa da çok iyi sonuçlar alınabilir.

Havuç yağının diğer faydaları

Vücuda direnç ve zindelik kazandırır. Kabızlığa iyi gelir. Bağırsakta oluşan iltihaplanmalara karşı kullanılmaktadır. Bağırsak kanamalarını durdurucu etkisi vardır. Müshil özelliğine sahiptir. Emziren kadınlarımız için faydalı bir yağdır. Böbrek ağrılarını geçirir. Ses tellerine yararlı bir yağdır. Ses kısılmalarına karşı tavsiye edilmektedir. Gözlere faydalıdır. Diş etlerini güçlendirir ve diş bakımında kullanılır. Kalp hastalıklarına, romatizmaya iyi gelir. Kansızlık için kullanılır.

Burada anlatılanların bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmayın.

Yazar hakkında

Ceren Şener

İstanbul Gelişim Üniversitesi aşçılık bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi medya ve iletişim bölümünde okumaya devam ediyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap