Karbonat Diş Beyazlatır mı?

Karbonat Diş Beyazlatır mı?

karbonat dis beyazlatir mi

Dişlerimiz, sağlığımızın önemli bir parçası olmakla beraber gülüşümüzün de incileridir. Dişlerimiz tükettiğimiz yiyecekler, çay, kahve ve sigaranın etkisiyle sararabilmektedir. Peki karbonat diş beyazlatır mı? Diş beyazlatmak için para harcamak zorunda kalabilmekteyiz. Ancak evimizdeki çok basit malzemelerle bu masraftan kurtulabiliriz. Küçük bir kapta birkaç damla su ya da limon suyu ile hazırlayacağımız karbonat karışımı ile dişlerimizi 2 dakika kadar fırçalarsak beyazlık sağlayabiliriz. Dilersek bu karışımı parmak uçlarınız ile de dişlerinize uygulayabiliriz. Burada dikkat etmeniz gereken; karbonatın aşındırıcı etkisi olduğu ve dişlerimize 2 dakikadan daha uzun süre temas ettirmemenizdir. Fırçalama işleminden sonra mutlaka ağız çalkalanmalıdır.

karbonat dis beyazlatir mi

Karbonat diş beyazlatır mı?

Fırçalarken aşağıdan yukarıya hareketler yapmamız önemlidir. Bu karışım sayesinde dişlerimizde birkaç gün içinde renk farkı gözlemleyebiliriz. Birkaç hafta içinde ise esas sonucu alabiliriz. İstenen beyazlığa ulaştıktan sonra karbonat ile diş fırçalama işleminin sayısını düşürmeliyiz. Bu işlemi artık bir şey yemeyeceğimiz, akşam-gece saatlerinde yapmamız daha uygundur.

Karbonatın diş ve diş etlerine birçok faydası vardır. Bu uygulama ile dişinizin temizlenmesine, zararlı bakterilerin yok olmasına ve dişlerin parlak olmasına neden olacaktır.

Karbonatın diğer faydaları nelerdir?

  • Ayaklardaki yorgunluk, mantar ve enfeksiyonlara karşı etkilidir.
  • Böcek ısırıklarına karşı etkilidir. Özellikle yaz aylarında karşılaşabileceğiniz sivrisinek ve diğer böcek ısırmaları için karbonat ve su ile hazırlanacak karışımı ısırık-yaraların üzerine sürebiliriz. Ayrıca sivilce tedavisinde de kullanılabilir.
  • Ülser ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Karbonatın mide asidini nötralize ettiği için ülser ağrısının şiddetini azalttığı söylenmektedir. Bir büyük bardak suya 1-2 tatlı kaşığı karbonat ekleyerek içmek, ülser ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur.
  • Cilde faydalıdır. Karbonatlı su karışımını yüze uyguladığımızda ölü hücreler ortadan kalkar.
  • Saç sağlığınız için saç diplerine uygun miktarda karbonat uygulayabiliriz.
  • Karbonat, tırnak sağlığı ve bakımı için de kullanılır. Hem temizleyici özelliği vardır hem de oje ve sigaradan dolayı oluşan sarılıklara karşı etkilidir.
  • Doğal bir asit gidericidir. Mide ekşimesini önler.

Yazar hakkında

Damla İzal

Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunu. Özel bir şirkette idari işler departmanında çalışıyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap