Vücut Tipine Göre Nasıl Giyinmeli?

Vücut Tipine Göre Nasıl Giyinmeli?

Biz kadınların kafasındaki en çok sorulardan birisi de vücut tipine göre nasıl giyinmeli? Kadınlar, her zaman güzel ve olduğundan daha gösterişli görünmek isterler. Kıyafet tercihlerimiz aslında kendi kişiliğimizi, zevkimizi yansıtır. Beğendiğiniz kıyafetleri giymek her zaman için kendinizi daha mutlu ve özgüvenli hissettirecektir. Kusursuz olmanıza gerek yok. Peki  Bunun için yapmanız gereken ufak birkaç tüyo vardır, gelin bunlara hep birlikte bakalım;

Vücut tipleri

Öncelikle kendi vücut tipinizi tanıyın. Her bölgenizin ayrı ayrı beden ölçülerini çıkarın. Yeterli araştırmalarınızı yapın ve işinde iyi olan bir spor eğitmeniyle fikir alış-verişinde bulunun. Eğer seçimlerinizi beğenmiyorsanız, başkaları tarafından basit göründüğünüzü hissediyorsanız stilistler ile görüşebilirsiniz. Her şey bir kenara kendinizi nasıl mutlu hissediyorsanız öyle giyinin. Şimdi size uygun vücut tiplerini birlikte inceleyelim.

Kum saati vücut tipi

Kum saati vücut tipi, genellikle 90-60-90 diye bilinen vücut tipidir. Geniş omuz, geniş basen ve ince bel ön plandadır. Eğer böyle bir vücut yapısına sahipseniz üstünüze tam oturan kalıpları tercih etmelisiniz. Belinizde kesinlikle kemer kullanmayı ihmal etmeyin. Kısa crop bluzlar ve V yaka tişörtler tercih edin. Dar pantolonlar ve kısa ceketler kum saati vücut tipine uygundur. Bol kıyafetlerden uzak durun. Hatlarınızı ortaya çıkaracak kıyafetlere yönelin.

Armut vücut tipi

Kalçalarınız geniş ve omuzlarınız dar ise bu sizin vücut tipinizdir. Ülkemizde çok fazla rastlanan bir türdür. Çoğu kadın bu durumdan rahatsızdır. Burada dikkat etmeniz gereken geniş olan kalçanız yerine dar olan omuzlarınızı ön plana çıkarmaktır. Dar pantolon tercih etmeyin. Daha uzun gözükmek isterseniz topuklu ayakkabı tercih edin. İlk görünüşte basenler dikkat çeker. Kollarınız ve beliniz daha zayıftır. Üst tercihlerinizi daha gösterişli seçin ki baseniniz dikkat çekmesin. Dar gömlekler, omzu acık bluzlar tercih edin. Dar eteklerden ve elbiselerden uzak durmalısınız.

Elma vücut tipi

Elma vücut tipi ince bacaklar, geniş göğüsler, kollar ve yağlı karın çevresi olan vücut tipidir. Kalın bölgeleri daha ince göstermeye çalışırız. Dar kıyafetlerden uzak durmalısınız. İnce kemerler kullanın ve kısa ceketler kullanın. Kollarınızdan ve sırt yağlanmalarınızdan rahatsız iseniz yürürken, otururken vs dik durmanız görüntüyü biraz düzeltecektir. Tek parça elbiseleri tercih etmeyin. Bol, salaş ve V yaka bluzlar size çok yakışacaktır.

Düz vücut tipi

Bakıldığında hiçbir kıvrımı olmayan dümdüz vücutlardır. Oldukça sade renklerden ve düz kesimlerden uzak durulmalıdır. Daha hareketli, karışık desenli kıyafetleri tercih edin. Yaratıcı kombinler yapmaya çalışın ve takılardan yardım alın. Kısa ve dar etekler, şortlar fiziğinizi belli edecektir. Genelde atletik, sportif vücut tipi olarak bilinir.

Ters üçgen vücut tipi

Ters üçgen vücut tipi, geniş omuzların, kalın kolların ve ince basenlerin ön planda olduğu vücut tipidir. Kalçanıza kadar inen buluzlar ve U yakalar tercih ediniz. Belinizin inceliğini belli edecek dar kalıplı etekler kullanın. Canlı renkler tercih edin. Etek boyunuz dizinizin üstünde olması daha uzun görünmenizi sağlayacaktır. Bedeninizin ortasına kadar uzanan takılar kullanın, geniş üst bedenlerinin her zaman tercihi olmalıdır. Topuklu ayakkabı sizi daha uzun gösterir, kendinizi beğenmeniz daha iyi hissettirecektir. Güzel bölgelerinizi öne çıkarıp, kusurlarınızdan kurtulabilirsiniz. Bol kesim ceketler, dar kesimli pantolonlar tercih edin.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Özge Çalışkan

Nişantaşı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü 2. sınıf öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap