Kışın Zor Isınan Evler İçin Sımsıcak Öneriler

Kışın Zor Isınan Evler İçin Sımsıcak Öneriler

kisin isi tasarrufu

Kış aylarında evlerinizi daha sıcak tutabilecek tedbirleri aldığınızda hem ısıdan tasarruf etmiş olacak ve hem de kombinizi çok yüksek derecede kullanmadan aynı oranda evinizi ısıtmış olacaksınız. Evdeki eşyaları yanlış kullanmanın getirdiği ve aynı zamanda kombi kullanımındaki bilinçsiz kullanım neticesinde hem evlerimiz istenilen oranda ısınmaz ve hem de gereğinden fazla doğalgaz faturası ödemiş olursunuz. Aşağıdaki detaylara dikkat ettiğinizde eviniz daha sıcak olacak ve doğalgaz faturanız yüzde 10-15 oranında azalmış olacak.

Ne gibi tedbirler alınmalıdır?

  Evinizdeki koltuk gibi eşyalarınızı kesinlikle kalorifer peteklerinin önünde tutmamalısınız. Aksi halde peteklerden yayılan ısının çok önemli bir kısmının koltuk tarafından engellenmesini ve emilmesini sağlamış olursunuz.Dolayısı ile odaya yayılması gereken ısı koltukların içine hapsolmuş olur.

  Peteklerinizin tamamının su akımı yani diğer bir ifade ile ısı seviyesini sonuna kadar açmanıza gerek yok. Kombiye en yakın olan petekten en uzağa kadar olanını birbirinden biraz daha üst seviyede tutarak açık konuma getiriniz. Unutulmamalıdır ki en uzak petek en soğuk petek olacağından evinizin kombiye en uzak peteğinin en son kademede, en yakın peteğin ise orta kademede olması gerekir.

petek

  En yakın peteğinizin son kademeye kadar açılmasına gerek yok; çünkü o peteğe gelen su zaten olması gereken ısıda ve daha sıcak olacaktır. Ama en uzak peteğe giden su yolda bir miktar soğuyacağından o peteğin daha sıcak olması için son kademede olması gerekir.

  Kombinizi sürekli aynı ısıda ama gün boyu açık tutmaya azami özen gösterin. Isısı üzerinde sürekli oynama yapmamaya gayret edin; ayrıca yatarken asla kombiyi kapatmayın. Bu ertesi sabah kombiyi açtığınızda eviniz olması gerekenden soğuk olacağı için kombinizi düşük ya da orta kademede açsanız bile kombiniz belli bir ısı seviyesini yakalayana kadar yüksek kademede çalışacak ve olması gerekenden çok daha fazla doğalgaz tüketecektir. Bu nedenle akşamları yatarken mutlaka kısık seviyede de olsa kombinizi açık tutun. Böylece sabah kombi derecenizi artırmak istediğinizde çok kısa bir süre sonra eviniz olması gereken ısıya ulaşacak ve böylece kombi yüksek seviyede gaz kullanmayacaktır. Sabah uyandığınızda soğuk bir eve de uyanmamış olacaksınız.

kombi

  Ev ne kadar yani diğer bir deyişle ortam ne kadar soğuk ise kombiniz ortamı ısıtmak için o derece daha çok çalışacak ve daha çok çalışması demek çok daha fazla gaz harcaması demektir. Buda aylık faturanızın daha yüksek gelmesi anlamına gelir. Ev içinde odalarınızın kapalı olmamasına ve tüm odalarınızın hemen hemen aynı derecede olmasına gayret edin. Elbette tüm odalar istense de aynı derecede olmayacaktır; keza kuzey cepheye bakan bir oda ile batı ya da güney cepheye bakan odalarınız doğal olarak farklı ısılarda olacaktır.

  Her yıl ya da hiç değilse iki yılda bir kombinizin bakımını yaptırın. Bakımı yapılmış kombi daha sağlıklı çalışacak ve kullandığı gazdan maksimum seviyede ısı elde edecektir.

isi

  Kış aylarında pencere ya da dışa açılan balkon kapısı gibi kapılarınızı olabildiğince açmamaya gayret edin. Açtığınız her pencere ya da kapı içeriye soğuk havanın girmesine doğal olarak ortamın soğumasına ve odalarınız ısınsın diye saatlerce çalışan kombinizin harcadığı onca gazın boşuna harcanmış olmasına sebep olacaktır. Ayrıca odanız tekrara aynı ısıya gelsin diye kombiniz yeniden daha fazla gaz kullanarak çalışmaya başlayacaktır. Bu da boşu boşuna daha fazla gaz kullanımı ve daha fazla doğalgaz faturası anlamına gelir.

Yukarıda sıraladığımız detaylara dikkat etmeniz halinde kış aylarında daha sıcak mekanlara sahip olacaksınız ve gereksiz yere daha fazla doğalgaz faturası ödememiş olacaksınız. Çok basit şekilde alınacak bu tedbirler sayesinde kış aylarını daha fazla ısınarak ama öncesine nazaran daha az fatura ödeyerek geçirmiş olacaksınız.

Yazar hakkında

Maskaraa

Yorum yap