Klimanın Zararları Nelerdir?

Klimanın Zararları Nelerdir?

klimanin zararlari

Geçtiğimiz seneden deneyimlediğimiz, deyim yerindeyse cehennem sıcakları ile boğuştuğumuz yaz mevsimine az kaldı. Bu sıcaklarla baş etmede yegane yardımcımız olan klimaları ve zararlarını birlikte inceleyelim. Klima artık neredeyse her evde ve ofiste olmazsa olmaz ama aslında doğru kullanılmadığında kötü sonuçlar ortaya çıkartabiliyor.

Ortamı serinleten bu ürün, ortamdan aldığı bakteri ve mikropları, ortama yeniden yayarak bağışıklık sisteminin zayıflamasına, vücut direncinin düşmesine ve bunların neticesinde de bir takım hastalıklara neden olmaktadır.

Kas ağrıları, kas tutulmaları, sinüzit, bronşit  gibi solunum yolu hastalıkları; baş, boğaz ağrıları, öksürük, cilt, dudak kuruması, bulantı, baş dönmesi, yorgunluk ve halsizlik gibi birçok rahatsızlıklara yol açabilir. Klimanın bunlar gibi nispeten hafif rahatsızlıklara neden olduğu gibi bazen de; yüz felci, zatürre ve havale gibi ciddi rahatsızlıklara da neden olabilmektedir.

Klima ateşi nedir?

Klimalar vücut ısı dengesini alt üst edebilir. Bunun sonucu ani ateş, titreme nöbetleri ile havale durumu; cihazların su haznelerinde zamanla oluşan mantar, bakteri, toksik gibi zararlı organizmaların havaya karışması ve bu havanın dokunması ile ortaya çıkar.

Klimadan korunma yolları nelerdir?

Hayatımıza sıcak yaz aylarında rahat bir nefes getiren bu cihazı aslında doğru kullanırsak az evvel sıraladığımız sorunların hiç biri ile karşılaşmayız. Klima filtrelerinin bakımını ve değiştirilmesini zamanında, yetkili kişilerce ve doğru şekilde yaptırılmalıdır. Kaliteli ve orijinal filtre kullanılmalıdır. Ortamın ısısını yavaş yavaş değiştirilmelidir. Dış hava sıcaklığı ile ortam sıcaklığı arasında 7 derece fark olmalıdır ve klima en yüksek 25 derece de çalışmalıdır. Klimalı ortamı ara ara temiz hava ile havalandırılmalı ve klima çalışan ortamda sigara kullanımı olmamalıdır. Klima havası ile doğrudan temastan kaçınılmalıdır.

Bu uyarılar dikkate alınıp doğru klima kullanımı yapıldığında boğucu yaz aylarında hayat kalitemizden ödün vermeden yaşayabilmek mümkündür.

Yazar hakkında

Damla İzal

Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunu. Özel bir şirkette idari işler departmanında çalışıyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap