Makyaj Bazı Nedir? Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır?

Makyaj Bazı Nedir? Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır?

makyaj bazi nedir

Makyaj bazı, özellikle de son yıllarda her yerde sık sık karşımıza çıkıyor. Peki bu kadar bahsedilen makyaj bazı nedir, makyaj bazı nasıl seçilir, makyaj bazı nasıl kullanılır gibi sorular aklımıza geliyor. Makyaj bazı, makyajımızın kalıcılığını artıran ve bu sayede kusurlarımızın daha iyi kapanmasını sağlayan, cildimizi daha pürüzsüz göstererek fondötenimizin daha doğal durmasını sağlayan bir kozmetik ürünüdür. Makyaj bazları, cildimizi nemlendirdikten sonra, cilt makyajımıza başlamadan önce sürülür ve makyajımızın performansını arttırır.

Makyaj bazı nasıl seçilir?

Makyaj bazı seçerken dikkat etmemiz gereken şeyler ürünün içeriği ve cildimize uygunluğudur. Birçok makyaj bazının içinde silikon bulunur ve bu madde makyajın kalıcılığını artırır ancak bu kadar kimyasala maruz kalmak istemiyorum diyorsanız içinde silikon olmayan makyaj bazlarını tercih etmelisiniz.

makyaj bazi nedir
Makyaj bazları renk eşitleyici özellikli, matlaştırıcı, nemlendirici etkili, gözenek küçültücü gibi özelliklerde olabilir. Bu noktada cildimizi tanımalı ve ona en uygun özellikteki makyaj bazını seçmeliyiz. Örneğin yağlı bir cilde sahipsek matlaştırıcı özellikli bir makyaj bazı seçmeliyiz ve yüzümüzün gün içinde yağlanan ve parlama yapan yerlerine sürmeliyiz veya kuru bir cilde sahipsek nemlendiricili ve besleyici bir baz seçmeli, matlaştırıcı etkili olanlardan uzak durmalıyız.

Makyaj bazı nasıl kullanılır?

Makyajımıza başlamadan önce cildimizi nemlendirmeli, 5-10 dakika kuruduktan sonra makyaj bazı göz çevremize gelmeyecek şekilde uygulamalıyız; çünkü göz çevresi ince bir tabakaya sahiptir. Bu nedenle, bu bölgede göz çevresi için üretilen bazları kullanmalıyız. Ürünü gereğinden fazla kullanmak makyajımızı güzelleştirmenin aksine kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bundan dolayı, makyaj bazımızı yüzümüze yetecek kadar almalı, fırça, makyaj süngeri veya parmaklarımız yardımıyla dairesel hareketlerle uygulamalıyız.

Gözeneklerimizin belirgin olduğu bölgelerde tampon hareketlerle uygulamak gözenek görünümünü azaltacaktır. Bazımızın bir kaç dakika cildimize emilmesini bekledikten sonra makyajımızı tamamlayabilir ve kusursuz cilt görünümüne ulaşabiliriz.

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap